Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

October 31, 2015

Przekazanie pakietów medycznych pracownikom oraz ich rodzinom a stawka VAT

0 1172

Spółka nabywa pakiety usług medycznych ze stawką zwolnioną z podatku VAT. Następnie przekazuje pakiety usług medycznych swoim pracownikom, jak i ich rodzinom. Pakiety dla pracowników są doliczane do dochodu pracownika i opodatkowywane, natomiast pakiety dla rodziny są przekazywane bezpłatnie (czyli bez dodatkowego opodatkowania). Czy spółka ma obowiązek wykazać w deklaracji VAT sprzedaż z tytułu przekazania tego typu pakietów medycznych? Jeżeli tak to z jaką stawką VAT? Czy może wykazać je ze stawką zwolnioną czy powinna ze stawką 23% VAT?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych na rzecz pracowników i ich rodzin korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Spółka ma obowiązek wykazać czynności nieodpłatnego przekazania pakietów medycznych w ewidencjach prowadzonych dla celów VAT, a także w deklaracji VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl z art. 8 ust. 2 pkt 2 tej ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również, nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza.

Zatem, w sytuacji, gdy pracodawca przekazuje nieodpłatnie swoim pracownikom i ich rodzinom pakiety medyczne, to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, wg stawki obowiązującej dla danego świadczenia, a podstawą opodatkowania będzie koszt świadczenia tych usług poniesiony przez Spółkę (art. 29a ust. 5).

Ustawodawca w art. 43 ust 1 pkt 19 a ustawy o VAT zwolnił od podatku świadczenie usług medycznych (tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) pod warunkiem, że zostały one zakupione przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, tj. od : lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, psychologa lub osoby wykonującej zawód medyczny.

Tak więc przekazane przez Spółkę nieodpłatnie pakiety medyczne na rzecz pracowników i ich rodzin mogą korzystać ze zwolnienia, po spełnieniu w/w warunków.

Celem udokumentowania czynności nieodpłatnego przekazania pakietów medycznych Czytelnik może wystawić dokument wewnętrzny, w którym jako kwotę netto przyjmie cenę zakupu usługi i stawkę VAT „zwolniony”.

Kwoty te należy wykazać również w ewidencjach prowadzonych dla celów VAT, a także w deklaracji VAT w poz. „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku”.

Halina Lisowska