Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik, jako twórca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim programu komputerowego, może korzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 8% w odniesieniu do sprzedaży praw autorskich do programu komputerowego, za które otrzymuje honorarium.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 maja 2013 roku nr IBPP2/443-120/13/IK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy między innymi programy komputerowe, do których przysługują mu wyłączne prawa majątkowe i osobiste wraz z ich dokumentacją. W związku z tym zawarł umowę ze spółką, której przedmiotem jest wykonywanie projektów gier komputerowych w postaci oprogramowania. Podatnik zobowiązuje się do przeniesienia na rzecz Spółki autorskich praw majątkowych do całości przedmiotu zamówienia, na wszelkich polach eksploatacji, określonych w umowie. Programy komputerowe są wytwarzane przez Podatnika we własnym zakresie. W odniesieniu do sprzedaży majątkowych praw autorskich z tytułu stworzenia programu komputerowego Podatnik jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie w postaci gier komputerowych, których jest autorem, jest przejawem działalności twórczej - stanowi rezultat działalności o charakterze kreacyjnym, cechującym się „oryginalnością”, czyli stanowi nowy wytwór intelektu Podatnika, za który otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium. Kwota honorarium jest każdorazowo wyodrębniona na fakturze w osobnej pozycji.

Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania do sprzedaży praw autorskich do programu komputerowego 8% stawki podatku od towarów i usług na podstawie poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług stawką 8% objęte są, bez względu na symbol PKWiU, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (poz. 181 załącznika nr 3 do ww. ustawy).

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

  • mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),

  • stanowić przejaw działalności twórczej,

  • posiadać indywidualny charakter.

Bowiem, jak wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż rozdział 7 ustawy o prawie autorskim zawiera przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych, z którego wynika, iż programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy rozdziału 7 nie stanowią inaczej. Prawa majątkowe do programu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej (art. 74 ust. 3 ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim, autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:

  • trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego,

  • tłumaczenia, przystosowania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;

  • rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

Z powyższego zatem wynika, iż pierwotne nabycie majątkowych praw autorskich w przypadku programów komputerowych może przysługiwać podmiotowi innemu niż twórca. Jednakże twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskich jest pracownik, lub grupa pracowników, którzy stworzyli program komputerowy.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż obniżona 8% stawka podatku może być stosowana wyłącznie do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu odrębnych przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.