Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 31, 2013

Przekazanie przez sklep żywności na cele charytatywne

0 860

Prowadzę sklep spożywczy i chciałbym przekazać na cele charytatywne artykuły, dla których zbliża się termin ważności. Czy muszę opodatkować VAT to przekazanie?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie musi Pan opodatkować VAT tego przekazania, pod warunkiem, że przekazanie nastąpi na rzecz organizacji pożytku publicznego i będzie Pan posiadał dokumentację potwierdzającą dokonanie dostawy na rzecz takiej organizacji z przeznaczeniem wyłącznie na cele prowadzonej przez nią działalności charytatywnej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującą od 1 października bieżącego roku treścią art.43 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od VAT jest nieodpłatna dostawa towarów, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Zgodnie z art.43 ust.12 ustawy o VAT, powyższe zwolnienie stosuje się stosuje się pod warunkiem posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Zwolnienia tego natomiast nie stosuje się, jeżeli:

  1. określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub

  2. wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację (art.43 ust.12a ustawy o VAT).

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że, jeżeli przekaże Pan nieodpłatnie artykuły spożywcze (z wyłączeniem napojów alkoholowych) na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem na cele charytatywne i będzie Pan posiadał dokumentację potwierdzającą dokonanie takiej dostawy, będzie Pan mógł zastosować zwolnienie od VAT w stosunku do dokonanej dostawy. Przepisy nie mówią jakiego rodzaju miałaby to być dokumentacja, lecz wydaje się, że wystarczające będzie podpisane przez osoby uprawnione do działania w imieniu organizacji potwierdzenie otrzymania towarów wraz z oświadczeniem o zamiarze ich wykorzystania na cele działalności charytatywnej.

W celu zastosowania opisanego zwolnienia nie jest Pan obowiązany do kontroli sposobu wykorzystania przekazanych artykułów spożywczych. Z treści art.43 ust.12a ustawy o podatku od towarów i usług wynika wprawdzie, że zwolnienia dla nieodpłatnej dostawy towarów na rzecz OPP nie stosuje się, jeżeli organizacja pożytku publicznego wykorzystała otrzymane towary na cele inne niż cele prowadzonej przez nią działalności charytatywnej, lub jeżeli z posiadanej przez organizację dokumentacji nie wynika, na jakie cele towary zostały przekazane, jednakże, zgodnie z art.108 ust.3 ustawy, w takim przypadku zobowiązana do zapłaty podatku jest organizacja pożytku publicznego. Oznacza to, że, jeżeli przekaże Pan artykuły spożywcze na rzecz OPP i organizacja ta potwierdzi odbiór towarów oraz oświadczy, że towary te zostaną wykorzystane na cele charytatywne, a potem wykorzysta je w inny sposób (lub z prowadzonej przez organizację dokumentacji nie będzie wynikało, na jakie cele żywność została wykorzystana), to organizacja pożytku publicznego będzie obowiązana do zapłaty należnego podatku od towarów i usług, a Pana firma będzie nadal zwolniona od tego obowiązku.

Ewa Konarska