Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przekazanie samochodu osobowego, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na cele osobiste podatnika, nie wpłynie na utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2013 roku nr ITPP1/443-1262b/12/MN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Wnioskodawca, który świadczy usługi lekarskie w zakresie psychiatrii i seksuologii, zwolnione od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 18a i 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz wykonuje usługi medyczne, opodatkowane podatkiem VAT. W chwili obecnej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy. Wnioskodawca rozważa możliwość przekazania samochodu osobowego, będącego środkiem trwałym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia, na potrzeby „własne”.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wycofanie samochodu ze środków trwałych i przeznaczenie na potrzeby własne wpłynie na prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do alternatywnego wyboru, zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny, bądź pozostania podatnikiem VAT zwolnionym. Powyższy wybór jest dobrowolną decyzją każdego podatnika, którego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła pewnego określonego limitu kwoty. W chwili przekroczenia tej kwoty zwolnienie traci moc, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Istnieją jednak przesłanki negatywne, które uniemożliwiają podatnikowi skorzystanie z tego prawa. Bowiem art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. W tym przypadku podatnik od samego początku, od pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług obowiązany jest dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym samochody osobowe podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Jednocześnie dokonując analizy art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż nie ma podstaw do uznania za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy m.in. przekazania towarów na cele osobiste podatnika, pod warunkiem, że podatnikowi nie przysługiwało (w całości lub w części), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż przekazanie samochodu osobowego na potrzeby osobiste Wnioskodawcy nie będzie czynnością zrównaną z dostawą towaru, zatem nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu, gdyż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego samochodu.

Zatem, skoro przedmiotowa czynność nie będzie stanowiła dostawy towaru, w tym konkretnym przypadku nie będzie można uznać Wnioskodawcy za podatnika dokonującego dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, mimo iż przedmiotowy samochód osobowy jest towarem podlegającym opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.