Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłam samochód osobowy w procedurze VAT-marża z salonu samochodowego w 2016 roku - wartość powyżej 15.000 zł. Wykorzystuję samochód w swojej działalności opodatkowanej. Nie odliczałam podatku naliczonego przy nabyciu tylko od zużycia bieżącego, paliwo, naprawy - 50% z faktur. Na początku roku 2017 zakupiłam okazyjnie nowy silnik o wartości 4.000 zł plus VAT, ponieważ poprzedni uległ uszkodzeniu i naprawa byłaby o wiele droższa. Postanowiłam, że samochód chcę wyprowadzić z majątku firmy na cele osobiste. Czy będę musiała tą transakcję opodatkować i w jakiś sposób udokumentować?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne przekazanie samochodu na cele osobiste spowoduje konieczność opodatkowania silnika w deklaracji za okres, w którym dojdzie do nieodpłatnego przekazania.

UZASADNIENIE

W art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług zawarty jest katalog czynności podlegających opodatkowaniu. I tak, czynność odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług podlega, co do zasady, opodatkowaniu. Natomiast za dostawę towarów należy rozumieć dysponowanie towarem jak właściciel. Dostawą towarów w rozumieniu ustawy jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W powyższej regulacji zostały wymienione również części składowe, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że w takiej sytuacji jeżeli części składowe spowodowały trwały wzrost wartości towarów „nieskonsumowanych” całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania to czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wówczas, podstawą opodatkowania będzie, co do zasady, cena nabycia części składowych, określona w momencie przekazania, czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie tego przekazania, a nie cena całego towaru. Definicja części składowych została zawarta w art. 47 ustawy Kodeks cywilny, zgodnie z którą, częścią składową rzeczy określa się wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Silnik stanowi część składową pojazdu. Zatem, w opisanym przypadku, czynność nieodpłatnego przekazania na cele osobiste pojazdu spowoduje opodatkowanie silnika stawką VAT 23%. Podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia silnika określona na dzień tego przekazania.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT(17) przekazanie silnika opodatkowane stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, ust.2, ust.3, art. 29a ust. 2, art. 90b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.