Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

May 1, 2017

Przekazanie samochodu na cele prywatne a opodatkowanie VAT

0 1063

W 2012 kupiłem samochód prywatnie i oświadczeniem wprowadziłem do majątku firmy, więc VAT nie odliczyłem. Później zamontowałem instalacje gazową, od której odliczyłem VAT. Teraz chcę ten samochód wycofać na cele prywatne. Czytałem, że od samochodu nie muszę naliczać VAT i płacić, ale muszę oddać VAT od części składowych (instalacja, opony). Czy tak i czy od tych części naliczam VAT według dzisiejszej ceny? 

ODPOWIEDŹ

Samo przekazanie na cele osobiste samochodu nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej, jednak od części składowych, takich jak np. instalacja gazowa należy naliczyć podatek VAT.

UZASADNIENIE

Generalnie opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zrównano nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W przypadku Czytelnika, gdy zakup samochodu nastąpił bez odliczenia VAT, obowiązek opodatkowania przekazania pojazdu na cele osobiste będzie występował, gdy zostały kupione części składowe, od których odliczono VAT, a ich zakup spowodował trwały wzrost wartości samochodu.

Zdaniem MF, przedstawionym w broszurze „Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2013 roku”, przy definiowaniu części składowej rzeczy można posiłkować się definicją zawartą w Kodeksie cywilnym tj. częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania, w przypadku gdy wymienione towary będą uznane za przynależności, przez które rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającemu temu celowi.

Aby ocenić, czy u Czytelnika powstanie obowiązek opodatkowania w związku z przekazaniem samochodu na cele osobiste, należy ustalić przede wszystkim, czy zamontowane towary spełniają definicję części składowych, a także czy zamontowanie tych części w samochodzie miało wpływ na trwały wzrost jego wartości, przy czym przesłanka do opodatkowania wystąpi tylko wówczas, gdy fakt dokonania ulepszeń będzie nadal wywierał wpływ na podwyższenie wartości samochodu w chwili jego przekazania na potrzeby osobiste.

W przypadku przekazania towarów na cele osobiste podstawą opodatkowania VAT jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. W praktyce przyjęło się, że chodzi tu o cenę rynkową netto.

Reasumując, zamontowana przez Czytelnika instalacja gazowa spełnia definicję części składowej, a zamontowanie jej z pewnością miało wpływ na trwały wzrost wartości samochodu. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie cena nabycia części składowych określona w momencie przekazania, czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie przekazania. Natomiast w stosunku do innych części, jak np. opony należy rozważyć, czy ich zakup ma w momencie przekazania wpływ na wartość samochodu.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę części składowych opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 (podstawa opodatkowania), oraz w pozycji 20 (podatek należny).

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.2, art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, art. 47 § 2, z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.