Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 7, 2015

Przekazanie samochodu osobowego wykupionego z leasingu na cele osobiste a VAT

0 1028

Nieodpłatne przekazanie przez Podatnika samochodu osobowego na cele osobiste, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2015 roku nr IBPP2/4512-315/15/BW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w 2012 roku zawarł z firmą leasingową umowę na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochód jest przedmiotem leasingu operacyjnego.Czynsze leasingowe są księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto i dokonywane jest częściowe odliczenie podatku VAT od czynszów leasingowych zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

W grudniu 2015 roku nastąpi zakończenie umowy leasingu i zgodnie z warunkami tej umowy leasingobiorcy po zakończeniu umowy przysługuje prawo wykupu przedmiotu leasingu. Faktura dokumentująca wykup będzie wystawiona na leasingobiorcę - osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Po zakończeniu umowy leasingu Podatnik zamierza wykupić samochód, ale nie zamierza wykorzystywać go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko w momencie wykupu zamierza przeznaczyć go na cele osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowej sprawie wyjaśnienia wymaga, czy przekazanie na cele osobiste Podatnika samochodu, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż po wykupie przedmiotowego samochodu Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy wykupie tego samochodu, Bowiem nie będzie wykorzystywać go w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż nieodpłatne przekazanie przez Podatnika przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobiste, natychmiast po jego wykupie, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu samochodu nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.