Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 25, 2017

Przekazanie środka trwałego na najem prywatny

0 1180

Najem prywatny nieruchomości stanowi działalność gospodarczą, dlatego wycofanie nieruchomości z działalności nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2017 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.1.2017.1.MK

Sytuacja Podatnika

W zakres przedmiotowy prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności wchodzi m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Składnikami majątkowymi prowadzonego przedsiębiorstwa są prawo użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej wolnostojącą halą handlowo - magazynową położonej oraz prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej wolnostojącą halą handlowo – magazynową. Obecnie obowiązujące umowy dzierżawy ze spółką zawarte zostały w dniu 18 stycznia 2010 r. Zgodnie z postanowieniami stron, umowa została zawarta na czas nieokreślony. Wszystkie nieruchomości w postaci hal zostały wytworzone przez Wnioskodawcę, który jednocześnie korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług i materiałów budowlanych, koniecznych do wybudowania hali. Wnioskodawca nie wyklucza przekazania wszystkich lub poszczególnych nieruchomości na rzecz posiadanego majątku osobistego i skierowania prowadzonej działalności gospodarczej na inny obszar. Wnioskodawca w celu optymalizacji kosztów utrzymania opisanych nieruchomości planuje wynajmować wycofane z działalności gospodarczej nieruchomości w ramach najmu prywatnego. W najbliższym czasie nieruchomości dzierżawione będą na rzecz Spółki, przy czym Wnioskodawca nie wyklucza, iż w późniejszym okresie nieruchomości objęte wnioskiem mogą być oddane w użytkowanie na mocy zawartych umów najmu lub dzierżawy na rzecz innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Czy przekazanie środka trwałego w postaci nieruchomości ujętych w zestawieniu środków trwałych prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej na cele prywatne podatnika korzystać będzie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji nieruchomości niewątpliwie są i będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę przez cały czas do działalności gospodarczej, przed wycofaniem jako środek trwały prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, po wycofaniu na cele najmu/dzierżawy tj. do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Nieruchomość nie będzie natomiast w żaden sposób wykorzystywana do celów prywatnych.

W konsekwencji wykorzystywanie wskazanych we wniosku nieruchomości na cele najmu/dzierżawy stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opis sprawy wskazać należy, że w rozpoznawanej sprawie w odniesieniu do przedmiotowych nieruchomości, które Wnioskodawca będzie wykorzystywał na cele najmu/dzierżawy, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przedmiotowe nieruchomości bowiem - jak wynika z opisu sprawy nie zostaną przekazane do majątku osobistego Wnioskodawcy i nie będą wykorzystywane na cele prywatne, lecz w związku z ich przeznaczeniem na cele najmu/dzierżawy, będą nadal przez Wnioskodawcę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zatem Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i nie utraci statusu podatnika podatku VAT w tym zakresie. Wynika to z faktu, że oddanie nieruchomości w najem/dzierżawę poza dotychczasową działalność gospodarczą – na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług – skutkować będzie wykonywaniem działalności gospodarczej (polegającej na wynajmie/dzierżawie nieruchomości), zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT oraz dokonywaniem czynności opodatkowanych, określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. „Prywatny” najem/dzierżawa nieruchomości stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące przepisy należy stwierdzić, że wycofanie z ewidencji środków trwałych wskazanych we wniosku nieruchomości, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie jest to czynność przewidziana w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.