Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

June 1, 2017

Przekazanie środka trwałego przez Gminę a zwolnienie z VAT

0 960

Gmina nigdy nie była i nie jest zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym jako płatnik podatku VAT, korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Zamierza przekazać odpłatnie Zakładowi Komunalnemu Spółce z o.o. (Gmina jest udziałowcem tej spółki) środek trwały - wodociąg. Czy to przekazanie spowoduje, że gmina musi od tej transakcji odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek VAT? Czy Gmina nadal będzie miała możliwość korzystania ze zwolnienia z art.113, jeżeli nie przekroczy kwoty 200.000 zł? 

ODPOWIEDŹ

Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli nie zostanie przekroczony limit obrotu wskazany w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i  odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednym z warunków, aby czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jest wykonanie jej przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, tj. osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wprawdzie, zgodnie z art. 15 ust. 6, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, jednak w przypadku odpłatnego przekazania środka trwałego – wodociągu spółce, Gmina działa jako podatnik, gdyż takie odpłatne przekazanie jest czynnością wykonywaną na podstawie umowy cywilnoprawnej a nie publicznoprawnej.

Ustawodawca zwalnia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku u drobnych przedsiębiorców przekroczy kwotę limitu, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Reasumując, Gmina nie będzie obowiązana do rejestracji dla podatku VAT i opodatkowania przedmiotowej transakcji, jeśli łączny obrót z działalności gospodarczej Gminy nie przekroczy kwoty limitu 200.000 zł.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 6, art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.