Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

April 17, 2014

Przekazanie zabytkowej nieruchomości w trwały zarząd a VAT

0 1013

Gmina, która przekazała Zamek w trwały zarząd jednostce budżetowej pobierającej we własnym imieniu i na własny rachunek opłaty za wstęp, nie będzie z tego tytułu podatnikiem podatku VAT i nie wykaże obrotów we własnej deklaracji VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 marca 2014 roku nr IPTPP1/443-949/13-5/MG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik VAT, która planuje przekazać w formie trwałego zarządu Zamek jednostce budżetowej. Do zadań jednostki budżetowej będzie należało zarządzanie zamkiem, w tym m.in. pobieranie opłat z tytułu wstępu na Zamek.

Gmina uznała, iż pobierane przez jednostkę budżetową opłaty z tytułu wstępu na Zamek, należy traktować jako czynność opodatkowaną podatkiem VAT, która jest wykonywana przez Gminę. W przypadku zaś oddania Infrastruktury w trwały zarząd jednostce budżetowej czynność ta nie ma znaczenia dla potrzeb VAT, gdyż jest ona realizowana w ramach jednego podatnika. Ponadto Gmina stwierdziła, mimo iż jednostka będzie odpowiedzialna za zarządzanie Zamkiem, w tym za pobieranie opłat z tytułu wstępu, to dokumenty sprzedaży powinny zawierać dane Gminy.

Obrót, w rozumieniu ustawy o VAT, z tytułu odpłatnego wstępu na Zamek dla potrzeb VAT będzie wykazywany przez Gminę. Jednostka zaś będzie świadczyła usługi wstępu na Zamek w imieniu własnym i na własny rachunek. Gmina w rozliczeniach w zakresie podatku od towarów i usług nie będzie odrębnie uwzględniała obrotów jednostki.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku pobierania przez jednostkę opłat z tytułu wstępu na zamek, podatnikiem w tytułu ich wykonywania jest Gmina, która powinna je deklarować we własnej deklaracji VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących regulacji prawnych wynika, iż w sytuacji gdy wyodrębnione ze struktury Gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, to podmioty te należy uznać za odrębnych od Gminy podatników podatku VAT.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż utworzona przez Gminę jednostka budżetowa, wykonująca zadania z zakresu kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, promocji gminy, spełnia definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i działa w charakterze podatnika podatku VAT.

Mając na uwadze powołane wyżej uregulowania organ podatkowy wskazał, iż przedstawione przez Gminę okoliczności co do kwestii dokumentowania oraz deklarowania obrotu z tytułu opłat za wstęp na zamek przez Gminę zaprzeczają twierdzeniu, iż jednostka będzie pobierała w imieniu własnym i na własny rachunek opłaty z tytułu wstępu na zamek.

Tym samym, z uwagi na fakt, iż Zamek został przekazany jednostce budżetowej w trwały zarząd i opłaty za wstęp jednostka będzie pobierała w imieniu własnym i na własny rachunek, to obroty uzyskane z tego tytułu są obrotami tej jednostki budżetowej. Zatem to właśnie ta Jednostka powinna wykazywać uzyskany z tytułu odpłatnego wstępu na Zamek, obrót.

Podstawa prawna: art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.