Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

January 23, 2014

Przekazywanie przez Gminę pojazdów do demontażu a VAT

0 940

Czynność polegająca na odpłatnym przekazywaniu do demontażu pojazdów przez Gminę nie będzie korzystać od dnia 1 stycznia 2014 roku ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 października 2013 nr ILPP1/443-576/13-4/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, na której spoczywa obowiązek przekazywania pojazdów wycofanych z eksploatacji do specjalistycznej stacji demontażu. Bowiem Gmina jako właściciel pojazdów, które nie nadają się do użytku musi bowiem nie tylko zabrać te pojazdy, ale także zająć się ich recyklingiem. Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, nakłada na właściciela pojazdu obowiązek przekazania takiego pojazdu wyłącznie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Oddawanie pojazdów do demontażu jest ustawowym zadaniem Gminy, a jedyne czynności jakie Gmina wykonuje na pojazdach to ich odholowanie, przechowywanie na parkingu, przekazanie do demontażu. Gmina nabywa i zbywa przedmiotowe pojazdy poza działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a więc nie wykorzystuje pojazdów do wykonywania działalności zwolnionej od VAT. W związku z nabyciem przedmiotowych pojazdów, Gminie nie będzie służyło prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Gmina nabywa pojazdy w drodze czynności niepodlegających VAT, a więc nie występuje podatek VAT naliczony. 

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy czynność polegająca na odpłatnym przekazywaniu do demontażu pojazdów korzystać będzie od dnia 1 stycznia 2014 roku ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług... 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż Gmina wykonując czynności w ramach przypisanych jej specyficznych zadań i funkcji samorządowych, dla których została powołana, jest organem władzy publicznej. Natomiast dokonując odpłatnego przekazania pojazdów do demontażu występuje w charakterze podatnika podatku VAT, bowiem czynność ta jest czynnością cywilnoprawną. Tym samym powyższa czynność, w świetle art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów, podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem. 

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami organ podatkowy stwierdził, iż przekazanie pojazdów do demontażu nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Powyższe wynika z faktu, że w związku z nabyciem pojazdów – w trybie określonym w ustawie Prawo o ruchu drogowym – Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług ale nie będą one używane lub wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku przez Gminę. Jak wynika bowiem z obowiązujących regulacji prawnych przekazanie do demontażu pojazdu samochodowego dokonane przez jednostkę samorządu terytorialnego stanowi czynność o charakterze cywilnoprawnym i podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów. Skutkiem powyższego czynności takie nie będą służyć Gminie do wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, a więc nie zostanie spełniona przesłanka określona w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 roku.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.