Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 20, 2014

Przekwalifikowanie samochodu ciężarowego a VAT

0 996

W przypadku dokonania przez Podatnika zmian konstrukcyjnych w zakupionym samochodzie i przekwalifikowania go na samochód osobowy – w wyniku czego nie będzie on spełniał warunków uprawniających do pełnego odliczenia podatku naliczonego – nie będzie on zobowiązany do korekty podatku naliczonego odliczonego z tytułu zakupu tego samochodu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2014 roku nr ILPP2/443-946/14-2/EN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w grudniu 2013 roku zakupił samochód ciężarowy. Pojazd posiadał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów VAT-1. Z tego względu z faktury zakupowej został odliczony w 100% podatek naliczony.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości czy w przypadku przekwalifikowania ww. samochodu z ciężarowego na osobowy powinien zastosować korektę podatku VAT mając na uwadze, że przy zakupie samochodu osobowego mógłby odliczyć maksymalnie kwotę 6.000 zł.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w przypadku pojazdów nabytych przed 1 kwietnia 2014 roku, dla których wydano zaświadczenie uprawniające do skorzystania z pełnego odliczenia podatku VAT z faktury zakupu, a następnie podatnik dokonał przeróbek ww. pojazdu, w wyniku których pojazd nie spełnia już wymagań niezbędnych dla wydania takiego zaświadczenia – podatnik nie koryguje odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Powyższe wynika z braku przepisu w obecnie obowiązującej regulacji, który nakładałby na podatnika obowiązek dokonania takiej korekty.

Podstawa prawna: art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku d towarów i usług.