Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

March 1, 2015

Przemieszczenie własnych towarów do Niemiec

0 898

Mam działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, jestem podatnikiem VAT. Zaczynam świadczyć usługi remontowo - budowlane w Niemczech. Zarejestrowałem się jako podatnik VAT w Niemczech, ale dużo korzystniej jest mi kupić niektóre materiały w Polsce. Czy mogę tak zrobić - kupić materiały w Polsce i przewieźć do Niemiec? W której deklaracji to wykazać - polskiej czy niemieckiej?

ODPOWIEDŹ

W myśl art.13 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynikałoby, że opisane przez Pana przemieszczenie towarów stanowi w Polsce wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jednakże należy pamiętać, że ustawa przewiduje wyjątki od powyższej reguły. Wyjątki, które mogłyby dotyczyć opisanej przez Pana sytuacji są wymienione w art.13 ust.4 pkt 1 i pkt 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym przemieszczenia przez podatnika własnych towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów w przypadku, gdy:

  •  towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz;

  • towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, który przemieścił lub na rzecz którego przemieszczono te towary.

Z zadanego pytania nie wynika jakie materiały zamierza Pan kupić w Polsce i przewieźć do Niemiec. Jeżeli są to zwykłe materiały, niewymagające montażu ani instalacji, ich wywóz do Niemiec stanowi dla Pana wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W takiej sytuacji powinien Pan zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech i ma Pan prawo do zastosowania stawki VAT 0% do tej dostawy, pod warunkiem posiadania dowodu, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do Niemiec (art.42 ust.1 i ust.14 ustawy o podatku od towarów i usług). Jeżeli w celu wywozu materiałów korzysta Pan z usług przewoźnika, dowodem wywozu towarów są dokumenty przewozowe i specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (art.42 ust.3 ustawy o VAT). Jeżeli wywozi Pan towary własnym transportem, takim dowodem jest, obok specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, dokument zawierający co najmniej:

  1. Pana imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania – zarówno jako dostawcy jak i nabywcy towarów;

  2. adres, pod który są przewożone towary;

  3. określenie towarów i ich ilości;

  4. potwierdzenie przyjęcia towarów do miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary (art.42 ust.4 ustawy o VAT).

Wartość WDT należy wykazać w pozycji 21 deklaracji VAT-7. Podstawą opodatkowania (a zatem w praktyce wartością wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) jest, zgodnie z art.29a ust.2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. W niemieckiej deklaracji dla podatku od wartości dodanej należy wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech.

Jeżeli wywozi Pan do Niemiec towary, które będą tam instalowane lub montowane, miejscem dostawy tych towarów będzie, zgodnie z zgodnie z art.22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, terytorium Niemiec. Taką dostawę należałoby wykazać w pozycji 11 polskiej deklaracji VAT-7 (Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju), a ich dostawę w Niemczech opodatkować niemieckim podatkiem od wartości dodanej i rozliczyć w tamtejszej deklaracji podatkowej. Należy pamiętać o tym, że, w myśl przytaczanego już art.22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Zdaniem Redakcji, powyższy sposób opodatkowania przemieszczenia towaru nie będzie miał jednak zastosowania w sytuacji, gdy nie dokonujecie Państwo dostawy towaru w Niemczech, ale wartość przemieszczanych towarów jest wliczana w wartość usługi remontowo-budowlanej. W takiej sytuacji przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania, więc przemieszczenie materiałów do Niemiec nadal będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towaru.

Trzeci przypadek to taki, w którym kupi Pan w Polsce narzędzia pracy. W sytuacji, gdy narzędzia te będą czasowo używane w Niemczech w celu świadczenia usług, zgodnie z art.13 ust.4 pkt 7 ustawy o VAT, ich przemieszczenie nie będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Taki przewóz w ogóle nie powinien być rozpoznany podatkowo. Jednakże w sytuacji, gdy przeznaczenie towarów się zmieni (np. sprzeda Pan narzędzia innej firmie na terenie Niemiec), zgodnie z art.13 ust.5 ustawy o VAT, dokonane przemieszczenie stanie się dostawą wewnątrzwspólnotową.

Ewa Konarska