Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

September 26, 2014

Przeniesienie kosztu zakupu urządzeń przez Gminę na Jednostkę a VAT

0 790

Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z tytułu zakupu lodowiska (Białego Orlika), a w rezultacie do korekty pierwotnych rozliczeń również w przypadku zawarcia porozumienia, na mocy którego Gmina przeniesie odpłatnie prawo własności Lodowiska na Jednostkę.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 września 2014 roku nr ILPP2/443-560/14-7/JK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w 2010 roku nabyła urządzenia składające się na lodowisko Biały Orlik wraz z usługą ich montażu na nieruchomości będącej w trwałym zarządzie samorządowej jednostki budżetowej. Bezpośrednio po nabyciu urządzeń Gmina wydała je Jednostce, która w okresie zimowym zleca montaż urządzenia na boisku sportowym oraz udostępnia odpłatnie jako lodowisko. Po sezonie Jednostka zleca usługę demontażu i przechowuje urządzenia. Samorządowa jednostka korzystała dotychczas bezumownie z urządzeń, a Gmina się na to godziła, niemniej Strony nie określiły zasad na podstawie jakich samorządowa jednostka będzie zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z urządzeń.

Obecnie Gmina podpisała z samorządową jednostką umowę dzierżawy, na mocy której Jednostka zobowiązana będzie do zapłaty umówionego czynszu od momentu zawarcia umowy w okresach rozliczeniowych oraz w celu uregulowania dotychczasowego stanu – Jednostka zapłaci Gminie czynsz za dotychczasowe korzystanie z urządzeń. Strony rozważają ponadto zawarcie odrębnego porozumienia, na podstawie którego Gmina przeniesie na jednostkę samorządową poniesiony przez Gminę koszt zakupu Białego Orlika.

Gmina nabyte składane lodowisko począwszy od jego nabycia zamierzała wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Nie dysponuje jednak dokumentami potwierdzającymi ten cel. Lodowisko było zawsze odpłatne i Jednostka pobierała z tego tytułu opłaty. Opłaty te następnie trafiały do Gminy zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Jednostka przekazywała Gminie tylko kwotę netto, ponieważ jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i kwotę VAT odprowadzała do Urzędu Skarbowego, uznając iż jest podatnikiem z tego tytułu. Poniesione wydatki są obecnie również przedmiotem odpłatnego porozumienia, które dotyczy okresu zarówno sprzed jego zawarcia, jak i po jego zawarciu. Poza powyższymi czynnościami, Gmina nie wykorzystuje w inny sposób Lodowiska. Gmina nie odliczyła podatku naliczonego z tytułu zakupu Białego Orlika.

Biały Orlik stanowi obecnie środek trwały Gminy, po przeniesieniu kosztów stanowiłby środek trwały Jednostki oraz Strony rozwiązałyby umowę dzierżawy, o której mowa powyżej. Wartość początkowa Białego Orlika przekracza 15.000 zł. Gmina nie odliczyła podatku naliczonego z tytułu zakupu Białego Orlika. Gmina wyda Jednostce środek trwały w postaci rzeczy ruchomych – Lodowiska, które Jednostka ujmie w swojej ewidencji środków trwałych oraz zażąda zapłaty w postaci „przeniesienia kosztu”, tj. całości lub znacznej części kosztów jakie Gmina poniosła w związku z zakupem Lodowiska.

Wątpliwości Gminy dotyczą kwestii, czy w przypadku zawarcia porozumienia, na mocy którego przeniesie poniesiony koszt zakupu urządzeń na Jednostkę, będzie przysługiwało jej prawo do korekty pierwotnych rozliczeń i odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu Białego Orlika.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż zawarcie porozumienia, na mocy którego Gmina przeniesie na Jednostkę poniesiony koszt zakupu Białego Orlika, tj. wyda Jednostce środek trwały w postaci Lodowiska oraz zażąda zapłaty w postaci „przeniesienia kosztu”, tj. całości lub znacznej części kosztów jakie poniosła w związku z zakupem Lodowiska – będzie wypełniało definicję dostawy towaru podlegającą opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż od momentu poniesienia przez Gminę wydatków związanych z inwestycją – polegającą na zakupie składanego lodowiska, miało ono generować obrót opodatkowany podatkiem VAT – tzn. Orlik Biały miał służyć do czynności opodatkowanych VAT. Zatem Gminie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wystąpić miał bowiem związek pomiędzy poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną.

Wobec powyższego, Gminie – w odniesieniu do zakupionego Orlika Białego – będzie przysługiwało prawo do dokonania stosownych korekt deklaracji zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ograniczeniem odliczenia będzie jedynie pięcioletni okres licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, wynikający z art. 86 ust. 13 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marc 2004 roku o podatku od towarów i usług.