Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 2, 2014

Przeniesienie prawa własności nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele inwestycji drogowej w zamian za odszkodowanie a VAT

0 866

Przekazanie na rzecz Skarbu Państwa w zamian za odszkodowanie prawa własności nieruchomości zabudowanej drogą publiczną dojazdową, przeznaczonej na realizację inwestycji drogowej, stanowi czynność korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2014 roku nr IPTPP4/443-765/13-5/OS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w 2005 roku otrzymała aportem od Urzędu Miasta i Gminy nieruchomości zabudowane obiektami oczyszczalni ścieków na podwyższenie kapitału zakładowego. Wartość otrzymanego aportu nie zawierała podatku VAT, zatem Spółka nie odliczyła tego podatku. W związku z realizowaną inwestycją drogową dla przedsięwzięcia polegającego na budowie mostów, Wojewoda w 2013 roku z mocy prawa przejął część działek wydzielonych z nieruchomości położonej w obrębie i ustalił odszkodowanie.

Zgodnie z zaświadczeniem Urzędu Miasta i Gminy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszarów w gminie, na dzień wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej działka znajdowała się w części na terenie rolniczym, a w części na terenie drogi publicznej dojazdowej.

Droga publiczna dojazdowa w rozumieniu ustawy Prawo budowlane jest drogą gminną i stanowi budowlę trwale związana z gruntem.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do otrzymanego odszkodowania za przejęcie gruntów, na których znajdowała się droga publiczna dojazdowa, może zastosować zwolnienie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż w celu ustalenia zasad opodatkowania otrzymanego odszkodowania za przejęcie gruntu jest ustalenie, kiedy nastąpiło jej pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Bowiem przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast pod pojęciem oddanie do użytkowania można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto, za oddanie do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, uznać należy nie tylko sprzedaż, ale również umowy najmu i dzierżawy. Zatem, pierwszym zasiedleniem będzie także moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy.

Odnosząc wskazane regulacje prawne do opisu przedstawionego we wniosku organ podatkowy stwierdził, iż dostawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości zabudowanej, na której znajduje się droga korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, bowiem doszło już do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy, z chwilą otrzymania niniejszej nieruchomości w drodze aportu od Urzędu Miast i Gminy. Jednocześnie pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również dostawa gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna: art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy z dni 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.