Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

August 4, 2015

Przerwanie biegu terminu przedawnienia w wyniku zajęcia konta bankowego

0 1245

Urząd Skarbowy wzywa Czytelnika do zapłacenia podatku VAT za czerwiec 2008. Przedawnienie należności jest po 5 latach, ale Urząd Skarbowy upiera się że 18 grudnia 2012 roku było zajęcie konta bankowego. Zdaniem Czytelnika konto to nigdy nie było używane i stan zawsze 0,00 zł. Zdaniem US przez to zajęcie podatek VAT nigdy się nie przedawni.

ODPOWIEDŹ

Zajęcie nawet pustego konta bankowego Czytelnika wywołało skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia pod warunkiem, że Czytelnik przed upływem terminu przedawnienia tego zobowiązania został zawiadomiony o zastosowaniu tego środka egzekucyjnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zgodnie z § 4 ww. artykułu bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji określa, przy pomocy jakich środków organ egzekucyjny może dochodzić zaległych zobowiązań w trybie administracyjnym. Katalog środków egzekucyjnych odnoszących się m.in. do należności pieniężnych z tytułu VAT, zawiera art. 1a pkt 12 lit.a ww. ustawy. Jednym z takich środków jest egzekucja z rachunków bankowych.

Kwestię skutecznego przerwania pięcioletniego biegu terminu przedawnienia przy zastosowaniu środka egzekucyjnego rozstrzygnął NSA w wyroku z dnia 03 czerwca 2013r .– sygn. akt I FPS 6/12. Zgodnie z tezą podjętej przez skład 7 sędziów uchwały: „Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (…) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 września 2005r., gdy zawiadomienie podatnika o jego zastosowaniu nastąpi przed upływem terminu przedawnienia”. Z podsumowania uzasadnienia powyższego wyroku wynika że: „Za zdarzenie powodujące przerwanie biegu terminu przedawnienia uznać należy bowiem wyłącznie zastosowanie środka egzekucyjnego. Jednocześnie wskazać należy, że zastosowanie środka egzekucyjnego tylko wtedy wywoła skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia, gdy zawiadomienie o jego zastosowaniu nastąpi przed upływem terminu przedawnienia. Zawiadomienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego, jako odrębna czynność, sama przez się nie przerywa więc biegu terminu przedawnienia, lecz stanowi dodatkowy i konieczny zarazem warunek, który musi się ziścić w odpowiednim czasie (przed upływem terminu przedawnienia), aby właśnie zastosowanie środka egzekucyjnego mogło być uznane za zdarzenie przerywające bieg tego terminu.”

Z powyższego wynika, iż zastosowanie środka egzekucyjnego jakim jest zajęcie rachunku bankowego przerywa bieg terminu przedawnienia. Natomiast skutek przerwania biegu terminu przedawnienia wywołuje zawiadomienie podatnika o zastosowaniu środka egzekucyjnego przed upływem terminu przedawnienia.

W omawianej sprawie terminem płatności VAT za czerwiec 2008 roku był dzień 25 lipca 2008 roku. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 70 §1 Ordynacji podatkowej podatek VAT za czerwiec 2008 roku przedawnił się z końcem 2013 roku. Natomiast, jeśli skutecznie zastosowano środek egzekucyjny np. poprzez zajęcie rachunku bankowego i został Pan o tym zdarzeniu zawiadomiony przed upływem terminu przedawnienia, to w myśl art. 70 § 4 Ordynacji, nastąpiło przerwanie biegu tego terminu i biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano ten środek egzekucyjny.

W przedmiotowej sprawie, jeżeli bank potwierdził odbiór zawiadomienia o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego w dniu 18 grudnia 2012 roku i zawiadomiono o tym Czytelnika (możliwe, że w trybie administracyjnym) przed upływem terminu przedawnienia, to w myśl art. 70 § 4 przerwano skutecznie bieg terminu przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia przerwano w dniu 18.12.2012r. (data zastosowania środka egzekucyjnego) i od 19.12.2012r. dla tej zaległości termin przedawnienia biegnie na nowo do 19 grudnia 2017 roku. Kolejne zastosowanie środka egzekucyjnego ponownie przerwie bieg tego terminu.

Brak środków na rachunku bankowym podatnika nie wyłącza skuteczności jego zajęcia. Powoduje jedynie czasową niemożność w zaspokojeniu wierzyciela, którym jest urząd skarbowy, a sama blokada trwa do czasu ostatecznej spłaty egzekwowanej należności. Zajęcie nawet pustego konta bankowego Czytelnika wywołało skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia pod warunkiem, że Czytelnik przed upływem terminu przedawnienia tego zobowiązania został zawiadomiony o zastosowaniu tego środka egzekucyjnego.

Marta Rusin