Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 23, 2017

Przeznaczenie na najem wycofanych z działalności środków trwałych

0 1163

Wycofanie środków trwałych (nieruchomości i rzeczy ruchomych) z ewidencji środków trwałych, w sytuacji kiedy będą one w dalszym ciągu wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie będzie rodziła żadnych konsekwencji w podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2017 roku nr 3063-ILPP1-1.4512.163.2016.1.RW

Sytuacja Podatnika

W 2017 roku Wnioskodawca część środków trwałych (nieruchomości i rzeczy ruchome) planuje wycofać z majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po wycofaniu poszczególnych składników majątku na cele osobiste, Wnioskodawca będzie je wynajmował jako majątek prywatny innym podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym na podstawie stosownych umów najmu, zawartych poza prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym celu będą wystawiane faktury VAT, a najem będzie opodatkowany podatkiem VAT – działalność opodatkowana. Po wycofaniu składników z ewidencji środków trwałych, nie będą one dalej użytkowane i wykorzystywane do prowadzenia obecnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a docelowo dotychczasowa działalność gospodarcza w 2017 r. ulegnie likwidacji. Wycofanie środków majątkowych z działalności gospodarczej nie będzie stanowiło przekazania na cele osobiste, będzie to wycofanie z dotychczasowej działalności do majątku prywatnego, a wycofane nieruchomości i rzeczy ruchome w dalszym ciągu będą służyły działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Przy nabyciu i wytworzeniu przedmiotowych środków trwałych, podlegających wycofaniu z działalności gospodarczej na cele osobiste, przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT.

Czy wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości i rzeczy ruchomych (wykreślenie ich z ewidencji środków trwałych), przy nabyciu lub wytworzeniu których Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT, i dalsze ich wynajmowanie w ramach najmu prywatnego spowoduje, że trzeba naliczyć podatek należny od wycofanych środków lub korygować odliczony wcześniej podatek VAT, w sytuacji gdy najem prywatny będzie nadal czynnością opodatkowaną VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zdaniem Wnioskodawcy, podzielonym przez Dyrektora, czynność polegająca na wycofaniu środków trwałych (nieruchomości i rzeczy ruchomych) z ewidencji środków trwałych, w sytuacji kiedy będą one w dalszym ciągu wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie będzie rodziła żadnych konsekwencji w podatku od towarów i usług..

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednocześnie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy te czynności są wykonywane odpłatnie. Wycofanie z działalności gospodarczej (wykreślenie z ewidencji środków trwałych) poszczególnych nieruchomości i rzeczy ruchomych nie będzie stanowiło do facto przekazania na cele osobiste, będzie to jedynie wycofania do majątku prywatnego, jednakże środki te w dalszym ciągu będą służyły działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, tj. czynnościom opodatkowanym.

W konsekwencji prywatny najem składników majątku stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże przepisy te nie nakładają w przedstawionym stanie faktycznym zdarzania przyszłego obowiązku dokonania korekty, gdyż:

  • wycofanie środków trwałych z działalności gospodarczej do majątku prywatnego celem ich wynajmu nie stanowi odpłatnej dostawy,

  • wycofane środki trwałe jako majątek prywatny nadal będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. wynajmu.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.