Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymywane przez Podatnika wpłaty w postaci czesnego i wpisowego, w ramach świadczonych usług przedszkolnych, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT. Ponadto usługi wyżywienia, jako niezbędne do wykonania usługi podstawowej, przy założeniu że nie stanowią źródła dodatkowego dochodu poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia, korzystają również ze zwolnienia od podatku.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2012 roku nr IPTPP4/443-702/12-4/OS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się do organu podatkowego Podatnik, który uruchomił niepubliczne przedszkole zatrudniając wykwalifikowanych opiekunów, ponieważ sam nie posiada uprawnień pedagogicznych. Przedszkole jest wpisane do ewidencji szkół i placówek na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty i świadczy usługi sklasyfikowane symbolem PKD 85.10.Z.

Opieką objęte są dzieci w wieku 3-5 lat. Na przychody z przedszkola składa się:

  • wpisowe - wpłata jednorazowa,

  • czesne - stała wpłata co miesiąc,

  • wyżywienie (catering) - wg stawki dziennej.

Przedszkole bez pobierania dodatkowych opłat zapewnia regularne zajęcia z rytmiki i języka angielskiego. Podatnik ponadto zaznaczył, iż z posiłków korzystają tylko dzieci uczęszczające do przedszkola.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przychody z przedszkola (czesne, wpisowe, wyżywienie) są w całości zwolnione z podatku VAT art. 43 ust 1 p 24 a.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy na wstępie ustalił, czy świadczona usługa opieki nad dziećmi wraz z wyżywieniem stanowi usługę kompleksową. Bowiem zwolnieniem od podatku objęte są usługi w zakresie kształcenia i wychowania oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą.

Natomiast umożliwienie dzieciom korzystania z wyżywienia w przedszkolu jest realizacją zadań, do jakich zostało ono powołane, tj. wychowawczej i opiekuńczej i wchodzi w zakres usługi podstawowej. Świadczenie opieki polega m.in. na zapewnieniu żywienia i dożywiania dzieci i młodzieży korzystającym z kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, w sytuacji gdy jest to niezbędne dla prawidłowego kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty.

Tak więc, opiekę i wyżywienie należy potraktować jako jedną usługę korzystającą ze zwolnienia, mieszczącą się w ramach usług opieki nad dziećmi, wykonywaną w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty. Stąd też, usługa wyżywienia w przedszkolu, polegające na wydawaniu posiłków wychowankom przedszkola (niestanowiące usług gastronomicznych jako takich świadczonych w celach zarobkowych) mieszczą się w ramach usług opieki nad dziećmi i młodzieżą, wykonywanej w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty, zatem korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 w związku z art. 43 ust. 17 i 17a ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 24 w związku z art. 43 ust. 17 i 17a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.