Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 4, 2012

Przygotowanie i obsługa parkingów a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1174

Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur zakupu towarów związanych z budową parkingu oraz zakupem parkometrów, ponieważ poniesione wydatki służyć będą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu z 5 stycznia 2012 roku nr ILPP2/443-1402/11-4/AK

Sytuacja podatnika

Gmina pobiera opłatę za miejskie niestrzeżone parkowanie. Pobierana opłata dotyczy parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. W przyszłości Gmina ma zamiar pobierać także opłatę parkingową za parkowanie pojazdów w specjalnie wyznaczonych miejscach niestanowiących pasa drogowego. W celu przygotowania miejsc parkingowych (poza drogami publicznymi) Gmina poniesie wydatki związane m.in. z przygotowaniem nawierzchni, nabyciem parkometrów.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z przygotowaniem oraz obsługą parkingów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wobec powyższego, przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednocześnie ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Zatem uwzględniając powołany przepis organ podatkowy uznał, iż Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur zakupu towarów związanych z budową parkingu oraz zakupem parkometrów ze względu na fakt, iż poniesione wydatki służyć będą Gminie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.