Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 16, 2018

Realizacja programu edukacji ekologicznej w przedszkolu a odliczenie VAT

0 1240

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją programu ekologicznego w przedszkolu, gdyż program ten nie wiąże się z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.411.2018.1.SM

Sytuacja Podatnika

Gmina, w związku z pojawiającą się możliwością pozyskania dofinansowania, planuje realizację programu edukacji ekologicznej w przedszkolu, dla którego jest organem prowadzącym.

W ramach tych projektów planuje zakup pomocy dydaktycznych służących realizacji programu, pokrycie kosztów transportu uczniów biorących udział w zadaniu, zakup nagród w konkursach oraz biletów wstępu na warsztaty i lekcje poglądowe/terenowe dla uczestników zadania. Wszystkie te dostawy i usługi nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych (użytkowane będą nieodpłatnie przez nauczycieli i dzieci do celów edukacyjnych).

Usługi i dostawy związane z wyposażaniem placówek oświatowych, dla których jest organem prowadzącym, mieszczą się w katalogu zadań własnych gminy. Nabyte towary i usługi w związku z realizacją opisanego przedsięwzięcia nie będą wykorzystywane po jego realizacji do prowadzenia żadnej działalności.

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym i prawnym Gminie przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego od towarów i usług zakupionych na potrzeby realizacji opisanego przedsięwzięcia?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – nabyte towary i usługi w związku z realizacją przedsięwzięcia nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. przedsięwzięcia. Tym samym Wnioskodawcy z tego tytułu nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.