Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2013

Realizacja projektu a odliczenie podatku VAT

0 1118

Uczelnia ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z projektem przy zastosowaniu współczynnika struktury sprzedaży.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 września 2013 roku nr IPTPP4/443-466/13-4/BM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Uczelnia, która realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

W związku z tym projektem faktury zakupowe będą związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług (ewentualne zgłoszenie patentowe skomercjalizowane wyników badań), jak i zwolnionymi z opodatkowania podatkiem VAT (utworzenie nowych miejsc pracy, etatów badawczych, stopni naukowych uzyskanych w bezpośrednim związku z realizowanym projektem).

Uczelnia nie ma obiektywnej możliwości wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wątpliwości Uczelni dotyczą możliwości odliczenia strukturą podatku VAT naliczonego w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zatem, jeżeli istnieje możliwość przyporządkowania zakupów do poszczególnych rodzajów czynności tj. opodatkowanych lub zwolnionych od podatku, to podatnikowi, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w części, w jakiej poniesione wydatki służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Natomiast nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w części, w jakiej poniesione wydatki służą do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT.

Natomiast w sytuacji, gdy dany zakup wykorzystywany jest zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem, jak i do czynności zwolnionych od podatku, a ponadto nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki przy zastosowaniu współczynnika struktury sprzedaży, stosownie do art. 90 ust. 2 ww. ustawy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro zakupy związane z realizacją projektu będą związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jak i zwolnionymi od podatku, a Uczelnia nie jest w stanie bezpośrednio przyporządkować kwot podatku do czynności opodatkowanych i zwolnionych, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupów związanych z tym projektem, z faktur wystawionych na Uczelnię, przy zastosowaniu współczynnika struktury sprzedaży, ustalonej na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.