Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

August 4, 2015

Realizacja zaległości VAT z wierzytelności

0 996

Jestem podatnikiem VAT i mam sporo wierzytelności u moich kontrahentów. Czy egzekucja skarbówki może ściągnąć moje wierzytelności od moich dłużników?

ODPOWIEDŹ

Tak, lecz warunkiem niezbędnym do ściągnięcia wierzytelności Podatnika przez organ egzekucyjny urzędu, jest zaleganie w płatnościach VAT tzn. jeżeli wskutek zaległości VAT urząd będzie dochodził swoich należności w drodze egzekucji administracyjnej, wówczas możliwe jest zajęcie niezapłaconych wierzytelności u kontrahentów Podatnika.

UZASADNIENIE

Organ egzekucyjny prowadzi egzekucję administracyjną poprzez stosowanie środków przymusu, które służą do wykonania obowiązków m.in. do zapłaty VAT.

W ramach egzekucji stosuje się środki egzekucyjne najmniej uciążliwe dla zobowiązanego. W związku z powstawaniem u podatników zaległości z tytułu niezapłacenia VAT, które są wynikiem braku regulowania płatności za usługi lub towary przez kontrahentów, zajęcie innych wierzytelności jest środkiem często stosowanym przez organy egzekucyjne.

Tryb postępowania w przypadku egzekucji z innych wierzytelności ujęty został w Dziale II Rozdział 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Należy zauważyć, iż z chwilą zajęcia wierzytelności dłużnik zajętej wierzytelności (kontrahent podatnika) jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu do złożenia oświadczenia dotyczącego uznania zajętej wierzytelności zobowiązanego oraz przekazania organowi egzekucyjnemu kwoty na pokrycie należności lub wskazania powodów odmowy przekazania należności.

Jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności bezpodstawnie uchyla się od przekazania zajętej wierzytelności organowi egzekucyjnemu, zajęta wierzytelność może być ściągnięta od dłużnika (kontrahenta podatnika) w trybie egzekucji administracyjnej. Jednakże podstawą wystawienia tytułu wykonawczego jest postanowienie, które jest wynikiem kontroli u dłużnika zajętej wierzytelności dotyczącej prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego.

Paulina Pawluk