Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

March 31, 2014

Refaktura na kontrahenta spoza UE

0 1908

Jesteśmy Spółką z o.o. świadczącą usługi konfekcjonowania, uszlachetniania dla kontrahenta spoza UE. Usługa jest wykonywana z powierzonego surowca. Surowiec ten jest dostarczany z portu w Gdyni, po dokonanej odprawie i transportowany do naszej Spółki przez wynajęty przez nas transport. Transport odbywa się na terytorium kraju. Wszelkie koszty związane z odprawą surowca oraz spedycji ponosi nasza Spółka. Umówieni jesteśmy z naszym kontrahentem, że będziemy refakturować  zarówno koszty transportu jak i koszty odprawy surowca, które zostały poniesione przez naszą Spółkę. Jaką stawkę podatku VAT zastosować przy refakturowaniu w/w usług wystawiając fakturę VAT na zagranicznego kontrahenta (spoza UE)? Za usługę konfekcjonowania, uszlachetniania wystawiamy fakturę po zrealizowanej usłudze. Jaką stawkę VAT zastosować przy usłudze konfekcjonowania dla zagranicznego kontrahenta (spoza UE)?

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podatek naliczany jest więc od tych transakcji, które miały miejsce lub traktowane są jako mające miejsce na terytorium Polski. Zatem, tylko usługi uznane za świadczone na terenie kraju będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikająca z art.28b ust.1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniami. Natomiast z art.28b ust.2 i 3 ustawy o VAT wynika, że:

  • w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,

  • w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Podatnik natomiast, zgodnie z art. 28a ust. 1 ustawy są:

  • a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art.15 ust.6,

  • b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit.a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

ust. 2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art.5 ust.1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Od powyższej zasady ogólnej ustanowiono wyjątki. I tak, miejscem świadczenia w przypadku usług transportu towarów wykonywanych w całości na terytorium kraju świadczonych na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczone są te usługi, a w przypadku ich braku stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa trzeciego (czyli poza Unią Europejską) – jest terytorium kraju (art.28f ust.1a pkt 2 ustawy o VAT).

Z zadanego pytania wynika, że wykonują Państwo usługę dla zagranicznego kontrahenta spoza Unii Europejskiej, a transport odbywa się na terytorium kraju.Refakturowanie usług polega na przeniesieniu kosztów na podmiot, który faktycznie korzysta z danej usługi. Przy refakturowaniu uznaje się, że podatnik kupił i sam wyświadczył usługę. Stanowi tak art.8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Ustawa o VAT nie zawiera przepisów odnoszących się do ustalania obowiązku podatkowego, stawki VAT czy rozliczenia transakcji przy refakturowaniu usług, a zatem należy przyjąć zasady obowiązujące dla danej usługi.

A zatem:

1. W przypadku refakturowania kosztów usługi (czyli wykonania usługi) transportu towarów świadczonej na rzecz podatnika spoza UE wykonywanej w całości na terytorium Polski należy uznać, iż miejscem świadczenia takiej usługi, czyli miejscem opodatkowania jest terytorium Polski, a świadczoną usługę należy potraktować tak, jak w przypadku jej świadczenia na rzecz kontrahenta z Polski. Zatem należy określić moment powstania obowiązku podatkowego w oparciu o przepisy art.19a ustawy o VAT, opodatkować stawką podatku właściwą dla danego rodzaju usług, a także wykazać w deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Z pytania wynika, że mają Państwo wątpliwości jaką stawkę podatku należy zastosować. W tym przypadku zgodnie z art. 41 ust.1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT stawka wynosi 23%. Przepisy ustawy o VAT, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują obniżonej stawki VAT dla usług transportu.

W deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D usługę tą należy wykazać w polach właściwych dla świadczenia usług na terytorium kraju, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

2. W przypadku usług, których miejsce świadczenia jest poza terytorium Polski nie powstanie obowiązek rozliczenia podatku należnego u usługodawcy. Zatem, w przypadku refakturowania kosztów odprawy surowca oraz za wykonanie usługi konfekcjonowania, uszlachetniania zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca. W tej sytuacji, z tytułu świadczenia wymienionych w niniejszym punkcie usług, dokonywanych na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem na mocy art.106a pkt 2 ustawy o VAT są Państwo zobowiązani do wystawienia faktury. Faktura stwierdzająca dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (art.106e ust. 1 pkt 18 i art. 106e ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.109 ust.3a ustawy o VAT usługi te należy ująć w ewidencji z podaniem nazwy oraz wartości netto uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19a ust. 1-3 i 8.

Zatem, moment ujęcia usługi w ewidencji zależny jest od momentu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług opisanych w pytaniu nie przewidziano szczególnego momentu powstania obowiązku, więc w Państwa przypadku, obowiązek ujęcia w ewidencji powstaje:

  • z chwilą wykonania tych usług,

  • jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności zaliczkę, zadatek, ratę – z chwilą jej otrzymania, w tej części.

Usługi, dla których miejscem świadczenia jest terytorium państwa trzeciego wykazujemy jedynie w poz. 11 deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy