Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W 2014 Gmina (zamawiający) zawarła umowę z Firmą X (wykonawcą), dot. wykonania przydomowych oczyszczalni ścieków. Do obowiązków wykonawcy należy dostarczenie wyników badań ścieków oczyszczonych, wykonanych przez akredytowane laboratorium do 15 stycznia każdego roku (do 2020 roku). W 2017 roku wykonawca nie wywiązał się z umowy i nie dostarczył wyników badań. Gmina zatem zleciła wykonanie badań przez akredytowane laboratorium, które to wystawiło fakturę na Gminę. Firma X została poinformowana o wykonaniu tych badań i obciążeniu jej fakturą za ich wykonanie. Firma X nie dokonała zapłaty i sprawa została skierowana do sądu. Sąd wystawił nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W 2018 roku sytuacja sie powtórzyła - obciążylismy ponownie firmę kosztami badań wykonanych w 2018 roku.

Zastanawiamy się czy refaktura jest prawidłowym dokumentem - zawarto w niej takie same kwoty jak na fakturze pierwotnej - w tym przypadku Gmina podwójnie płaci VAT za tą samą usługę (kwota brutto za fakturę wystawioną przez laboratorium, oraz odprowadza VAT od wystawionej refaktury dla firmy X). Według mnie, nota obciążeniowa nie jest też formą prawidłową w tym przypadku, gdyż laboratorium wystawia fakturę na Gminę, a nie na firmę X, w związku z tym Gmina nie pośredniczy, w zakupie usługi, a sama ją kupuje. Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie Gmina wystawia firmie X refakturę zawierającą kwoty netto, VAT i brutto jak na fakturze pierwotnej, ale ujmuje fakturę pierwotną, otrzymaną od laboratorium w rejestrze zakupu i odlicza cały VAT z tej faktury. Jakim zatem dokumentem Gmina powinna obciążyć firmę X i jakich operacji należy dokonać, aby zachowane zostały wszelkie prawidłowości w rozliczeniu podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Gmina aby prawidłowo udokumentować zaistniałe zdarzenie gospodarcze, powinna wystawić refakturę. Faktycznie jest to standardowa faktura, która powinna zawierać wszystkie elementy przewidziane dla niej przepisami prawa.

UZASADNIENIE

Refakturowanie nie jest pojęciem zdefiniowanym w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Polega ono na odsprzedaży osobie trzeciej usług, które wcześniej przedsiębiorca nabył, w celu przeniesienia na ostatecznego nabywcę kosztu usługi.

Według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorca dokonujący odsprzedaży nie jest traktowany jako wyłącznie pośredniczący w usłudze, ale jako jej wykonawca. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik VAT przenosi koszty, czyli je refakturuje, przyjmuje się, że działa on we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. Oznacza to dla celów VAT, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi (fikcja prawna). Jest on zatem zobowiązany do rozpoznawania z tego tytułu obowiązku podatkowego. Czyni to na zasadach przewidzianych dla „refakturowanych” usług lub na zasadach ogólnych, jeśli ustawa o VAT nie przewiduje szczególnych zasad.

Zasadniczo w przypadku refakturowania, stosuje się stawkę jaka została zastosowana na pierwotnej fakturze. Zatem Gmina postępuje prawidłowo, wystawiając refakturę na usługi badań laboratoryjnych, obciążając faktycznymi kosztami badań podmiot zobowiązany umową do dostarczania badań.

Z tytułu przenoszenia takich kosztów Gmina może też dokonać 100% odliczeń. Czyli tyle ile naliczy, tyle odliczy. Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem zapłacony Laboratorium podatek jest dla Gminy jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia, natomiast obowiązek podatkowy i podatek należny z tytułu tej usługi po stronie Gminy powstanie w związku z refakturą – przeniesieniem kosztów tej usługi na Firmę X.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) odsprzedaż usługi należy wykazać w części C deklaracji, w zależności od stawki podatku VAT na przedmiotowe usługi, tj. stawką 23% w poz. 19 podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny, stawką 8% w poz. 17 i 18, stawką 5% w poz. 15 i 16, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Halina Lisowska

Podstawa opodatkowania: art. 8 ust. 2a, art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.