Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

August 1, 2017

Refaktura poniesionych za granicą kosztów na podmiot z Belgii

0 1195

Mamy zawartą umowę o współpracy z kontrahentem z Belgii. W tym celu wysyłamy naszego pracownika. Będzie tam na miejscu reprezentował nasze interesy biznesowe. W związku z tym wiąże się to z wyjazdem służbowym i zakupem biletu kolejowego dla niego a także wykupienie noclegów w hotelu. W umowie z kontrahentem mamy zapis, ze wyraża zgodę na pokrycie tych kosztów związanych z naszym pracownikiem. Czy możemy od takiej refaktury dokonać odliczenia podatku naliczonego?

Refaktura poniesionych za granicą kosztów na podmiot z Belgii

Mamy zawartą umowę o współpracy z kontrahentem z Belgii. W tym celu wysyłamy naszego pracownika. Będzie tam na miejscu reprezentował nasze interesy biznesowe. W związku z tym wiąże się to z wyjazdem służbowym i zakupem biletu kolejowego dla niego a także wykupienie noclegów w hotelu. W umowie z kontrahentem mamy zapis, ze wyraża zgodę na pokrycie tych kosztów związanych z naszym pracownikiem. Czy możemy od takiej refaktury dokonać odliczenia podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Bilet kolejowy refakturowany na kontrahenta belgijskiego opodatkowany będzie na odcinku trasy przebiegającym przez Polskę stawką 0%, gdyż spełnia definicję transportu międzynarodowego, pod warunkiem posiadania stosownych dokumentów. Pozostałą część trasy przebiegającą poza terytorium kraju należy wykazać jako niepodlegającą opodatkowaniu. Jednocześnie, zakup biletu kolejowego, uprawnia do dokonania odliczenia podatku naliczonego (oczywiście pod warunkiem braku negatywnych przesłanek).

Usługi hotelowe w hotelu położonym w Belgii zarówno pierwotnie zafakturowane jak i refakturowane podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Belgii, zatem przy refakturowaniu należy wystawić fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Podatek naliczony w innym niż Polska kraju nie podlega odliczeniu w Polsce.

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku o towarów i usług nie wyjaśniono, co należy rozumieć pod pojęciem „refaktura”. Należy, zatem sięgnąć do art. 8 ust. 2a, który stanowi, iż w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Powyższy przepis oznacza, że usługa nabyta wcześniej przez tego podatnika zostaje odsprzedana na rzecz innego podmiotu. W ten sposób na podstawie tego artykułu w praktyce funkcjonuje pojęcie refaktury. Przyjmuje się przy tym fikcję prawną, która brzmi, że podatnik, który nabył uprzednio usługę i ją odsprzedaje dalej, sam ją otrzymał i wyświadczył. Dlatego, co do zasady, na takiej refakturze powinny być zachowane wszystkie dane zawarte w pierwotnej fakturze sprzedaży usługi wraz z odpowiednimi stawkami podatkowymi, zgodnie z zasadami wystawiania faktury i umieszczenia elementów obligatoryjnych na fakturze. Sytuacja może ulec zmianie w przypadku odsprzedaży danej usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego, bowiem w takim przypadku wysokość stawki i miejsce opodatkowania mogą być inne niż w pierwotnej sytuacji. Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w zależności od tego na czyją rzecz są wykonywane, tj. czy jest to podatnik, czy podmiot niebędący podatnikiem. Istotny jest również rodzaj transportu.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z refakturą usługi transportu kolejowego w postaci biletu międzynarodowego dla pracownika na podatnika kontrahenta belgijskiego. Zgodniez art. 28f ustawy o VAT miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Przewoźnik w tym przypadku płaci zatem podatek w każdym państwie przez które przejeżdża. W myśl tej zasady usługa transportu pasażerów na trasie Polska – Belgia wymaga rejestracji zgodnie z przebiegiem trasy przez wszystkie państwa przez które przejeżdża. Czytelnik powinien wystawić refakturę na rzecz kontrahenta belgijskiego na terytorium Polski ze stawką krajową w tej części, a na pozostałą część poza terytorium kraju ze stawką nie podlega opodatkowaniu. Obowiązującą w kraju stawką VAT na usługi transportu pasażerskiego jest 8%, natomiast usługi transportu międzynarodowego zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy opodatkowane są stawką VAT 0%.

Przez transport międzynarodowy rozumie się przede wszystkim przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Opisany przez Czytelnika transport spełnia definicję transportu międzynarodowego, zatem Czytelnik będzie mógł zastosować stawkę 0% na odcinku trasy przebiegającym przez Polskę pod warunkiem, że będzie posiadał międzynarodowy bilet kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera, w przeciwnym wypadku należy zastosować stawkę VAT 8%. Należy mieć również na uwadze, że do transportu międzynarodowego nie zalicza się usługa przewozu osób w  przypadku, gdy miejsce wyjazdu i  miejsce przyjazdu tych osób znajduje się na terytorium kraju, a  przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu.

Kwestię prawa do odliczenia podatku w opisanej sytuacji reguluje art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a  podatnik posiada dokumenty, z  których wynika związek odliczonego podatku z  tymi czynnościami.

Warunkiem odliczenia VAT jest zatem, aby usługa, w sytuacji gdyby została wykonana na terytorium Polski, uprawniała do odliczenia VAT, a więc powinna być opodatkowana właściwą stawką i powinna być związana z czynnościami opodatkowanymi, a jednocześnie nie zachodzą przesłanki określone w art. 88 ustawy o VAT wyłączające odliczenie.

Transport kolejowy pasażerów podlega w Polsce opodatkowaniu, zatem jeżeli dokonany zakup służy wykonywanym czynnościom opodatkowanym Czytelnik może dokonać odliczenia podatku VAT od zakupu biletu kolejowego, będącego przedmiotem późniejszego refakturowania.

Miejsce świadczenia usług noclegowych określa art. 28e ustawy i jest nim miejsce położenia nieruchomości. W związku z tym, że hotel położony jest w Belgii, pierwotnie zafakturowane usługa noclegowe jak i usługa refakturowana, podlegają opodatkowaniu poza terytorium kraju. W takiej sytuacji Czytelnik dokonując refakturowania usługi hotelowej, musi wystawić fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Podatek naliczony w innym niż Polska kraju nie podlega odliczeniu w Polsce. Dodatkowo przypominamy, że usługi noclegowe nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art.88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) – nabycie biletu kolejowego należy wykazać w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony, natomiast refakturę usług w części opodatkowanej w kraju stawką 0% w poz. 13 podstawę opodatkowania, a w części niepodlegającej opodatkowaniu w kraju w poz. 11 podstawę opodatkowania.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2a, art. 28e i art. 28f, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 pkt 2 lit (a-c), ust. 4, ust. 5 pkt 4, art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 4, art. 106e, ustawy o VAT.