Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka, czynny podatnik VAT prowadzący działalność produkcyjną, chce refakturować usługę medyczną, zwolnioną od VAT. Jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze?

ODPOWIEDŹ

Refaktura usługi w zakresie opieki medycznej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Możliwość refakturowania usług wynika z art.8 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W interpretacji indywidualnej nr IPTPP4/443-103/11-2/OS z 29 lutego 2012 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zdefiniował refakturowanie w sposób następujący: „Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, pomimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. "Refaktura" jest więc zwykłą fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie "w stanie nieprzetworzonym" odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi”. Zgodnie z art.30 ust.3 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu świadczenia usług, pomniejszona o kwotę podatku. Co do zasady więc, w przypadku refakturowania usługi, podstawą opodatkowania jest wartość netto należności wynikającej z tej faktury.

Usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych, czy psychologa korzystają ze zwolnienia od VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei na podstawie art.43 ust.1 pkt 19a ustawy świadczenie wyżej wymienionych usług, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19, również korzysta ze zwolnienia od VAT.

Zatem refaktura usług medycznych zwolnionych od VAT, podobnie jak sama usługa, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Katarzyna Domińska