Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

August 3, 2015

Refaktura usługi ścinania poboczy na dzierżawcę

0 932

Gmina zamówiła usługę ścinania poboczy w pobliżu wysypiska śmieci, które dzierżawi firma A. Umówiła się, że A. za tę usługę zwróci jej koszty. Firma która wykonała zgodnie z zamówieniem usługę wystawiła fakturę na Gminę, za którą Gmina zapłaciła. Na jej podstawie Gmina wystawiła refakturę na A. Czy Gmina postąpiła prawidłowo? Proszę o podstawę prawną. Firma A. uważa, że wykonawca usługi powinien wystawić fakturę na A., a Gmina nie ma podstaw do wystawienia refaktury.

ODPOWIEDŹ

Tak, Gmina prawidłowo wystawiła refakturę poniesionych kosztów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Możliwość odsprzedaży usług została więc wprost przewidziana w ustawie o VAT.

Jak wynika z przepisów i licznych interpretacji, refakturowanie to odsprzedaż zakupionej usługi w takiej samej kwocie jaką nabywca zapłacił, polega przede wszystkim na przeniesieniu kosztów na podmiot rzeczywiście wykorzystujący daną usługę. Refakturowanie jest niczym innym jak pewnego rodzaju „odsprzedażą” usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje bez doliczania jakiejkolwiek marży, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą. Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta, mimo, że podmiot refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy. Należy pamiętać, że refaktura jest zwykłą fakturą, tyle że wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dla celów podatkowych przyjęta jest zasada, że refakturowanie stosowane jest przede wszystkim w sytuacji, kiedy strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym np. umowa najmu. W przypadku opisanym przez Czytelnika zawarta jest umowa dzierżawy wysypiska.

Z pytania wynika, że Gmina zamówiła usługę ścinania poboczy w pobliżu wysypiska śmieci, które dzierżawi firma A. W tym przypadku doszło do podlegającego opodatkowaniu VAT świadczenia usług przez Gminę, ponieważ przed wykonaniem usługi Gmina umówiła się z firmą, że za tę usługę A. zwróci koszty, zatem strony zawarły wcześniej umowę świadczenia przez Gminę na rzecz dzierżawcy usługi ścinania poboczy. Firma, która wykonała zgodnie z zamówieniem usługę, wystawiła fakturę na Gminę. Gmina zapłaciła kwotę wynikającą z faktury. Na podstawie wystawionej faktury za usługę Gmina wystawiła refakturę na A. W przypadku opisanym przez Czytelnika, biorąc pod uwagę fakt, że pomiędzy Gminą a firmą A. zawarto umowę dzierżawy wysypiska (czyli, że Gmina świadczy usługę dzierżawy na rzecz A.) oraz przede wszystkim, że zawarto umowę w zakresie przedmiotowej usługi o przeniesieniu kosztów jej wykonania na A. Gmina miała prawo w tym przypadku wystawić refakturę.

Jan Falkowski