Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przedstawiciel naszej firmy poleciał do Chin w sprawie reklamacji towaru zakupionego od polskiego kontrahenta. Towar okazał się wadliwy, nasz dostawca uznał reklamację. Za bilet i hotel płaciła nasza firma. Otrzymaliśmy fakturę za bilet lotniczy od polskiego przewoźnika, ze stawką VAT 0%, oraz faktury z Chin za hotel oraz paragony za taxi. Chcemy refakturować te koszty na polskiego dostawcę. Jak wystawić refaktury? Czy w stosunku do poniesionych kosztów powinniśmy rozpoznać import usług?

ODPOWIEDŹ

W stosunku do opisanych zakupów nie powstanie import usług. Koszty biletu lotniczego należy refakturować ze stawką VAT 0%, natomiast koszty hotelu i przejazdu taksówką na terytorium Chin jako niepodlegające opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu VAT został zawarty w art.5 ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to katalog zamknięty i podmioty prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do stosowania przepisów ustawy jedynie do tych czynności. Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy świadczenie usług podlega opodatkowaniu polskim VAT jedynie w sytuacji, gdy jest dokonane na terytorium kraju.

O tym, czy dana usługa jest w myśl przepisów ustawy uznawana za świadczoną na terytorium Polski decydują przepisy art.28a – 28o ustawy o VAT. Zgodnie z art.28e ustawy miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług zakwaterowania w hotelach, jest miejsce położenia nieruchomości. Natomiast w myśl art.28f ust.1 ustawy miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. W myśl przytoczonych powyżej przepisów usługi zakwaterowania w hotelu położonym w Chinach oraz transportu taksówką, również na terytorium Chin, są uważane za świadczone na terytorium Chin, a zatem w ogóle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, ani w momencie zakupu ani w przypadku refakturowania na rzecz polskiego kontrahenta.

Należy jednak pamiętać o przepisie art.109 ust.3a ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ust. 19a i 19b. W myśl tego przepisu jesteście Państwo obowiązani do ujęcia w ewidencji sprzedaży wartości refakturowanych na polskiego kontrahenta usług noclegu w hotelu i transportu taksówką oraz wykazać je w poz.11 deklaracji VAT-7.

Nieco odmiennie przedstawia się sposób rozliczenia biletu lotniczego. Zgodnie z art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług importem usług jest świadczenie usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca, ale jedynie w sytuacji gdy usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług związanych z nieruchomościami, podatnik ten nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług. W opisanym przypadku Państwa firma nabyła bilet lotniczy od kontrahenta posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, a zatem, w myśl powyższej definicji, transakcja ta nie może być uznana za import usług. Jest to nabycie w kraju usług opodatkowanych stawką VAT 0%.

Zgodnie z §4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. W związku z tym usługa transportu lotniczego, potwierdzona biletem lotniczym, jest uznawana za świadczoną na terytorium Polski. W sytuacji refakturowania tej usługi powinniście Państwo zastosować stawkę podatku właściwą dla jej świadczenia w kraju, czyli, w myśl art.83 ust.1 pkt 23 i ust.3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, 0%.

Ewa Konarska