Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 31, 2015

Refakturowanie kosztów noclegu na kontrahenta z Anglii

0 1016

Mam fakturę za noclegi naszego pracownika w Londynie - wystawiona jest z 20% VAT angielskim. Kosztami tych noclegów mamy obciążyć naszego angielskiego kontrahenta. Czy mam wystawić tą refakturę w PLN z 0% stawką od netto czy brutto?

ODPOWIEDŹ

Z treści art.8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Z opisu sprawy wynika, że we własnym imieniu nabyli Państwo usługę hotelową za pobyt waszego pracownika w Londynie, jednak usługa ta została nabyta na rzecz osoby trzeciej, tj. kontrahenta z Anglii, gdyż jak wynika z treści pytania, to on ma ostatecznie zostać obciążony kosztami noclegu.

Zakup usługi hotelowej stanowi dla Państwa koszt w kwocie brutto, gdyż nie mogą Państwo odliczyć podatku naliczonego w Anglii w wysokości 20%, nie mają też Państwo prawa ubiegać o zwrot podatku VAT zapłaconego za granicą od usługi hotelowej, gdyż w Polsce nie przysługiwałoby Państwu prawo do odliczenia podatku od takiej usługi. Zgodnie bowiem z brzmieniem art.88 ust.1 pkt.4, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. W tej sytuacji powinni Państwo obciążyć podatnika angielskiego wszystkimi kosztami, które Państwo ponieśliście w związku z zakupem tej usługi hotelowej, tj. kwotą brutto z faktury dokumentującej nabytą przez Państwa usługę hotelową. , zgodnie bowiem z art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 1 co do zasady podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa opodatkowania obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (wyjątek dotyczy podatku VAT nie o podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym kraju UE).

Powstaje pytanie, jaką stawką należy opodatkować usługę hotelową refakturowaną na rzecz kontrahenta z Anglii?

Zgodnie z brzmieniem art. 28e UPTiU, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z zapisów ustawowych wynika więc, że usługa hotelowa za pobyt Państwa pracownika w hotelu w Anglii jest opodatkowana w miejscu gdzie znajduje się hotel, czyli w Anglii.

Zatem jest to usługa niepodlegająca opodatkowaniu VAT w Polsce (NP), zaś podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego na zasadzie mechanizmu „odwrotnego obciążenia” będzie kontrahent z Anglii.

Wystawiając fakturę za usługę hotelową na rzecz angielskiego podatnika muszą Państwo zwrócić uwagę na zapisy art. 106e UPTiU, które określają elementy jakie powinna zawierać taka faktura, a w szczególności na konieczność zamieszczenia na niej wyrazów „odwrotne obciążenie” ( art.106e ust.1 pkt.18 UPTiU).

Sprzedaż usług niepodlegających opodatkowaniu VAT w Polsce należy wykazać w pozycji 11 deklaracji VAT-7 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Ponieważ miejsce opodatkowania usług hotelowych określa się na podstawie art. 28e UPTiU, to nie należy ich wykazywać w pozycji 12 deklaracji VAT-7 ani też w informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE, gdyż tam wykazuje się tylko te usługi, których miejsce opodatkowania określa się na podstawie art.28b UPTiU.

Dorota Mróz

Biegły Rewident