Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

March 1, 2014

Refakturowanie mediów 2014 - termin odliczenia i stawka VAT

0 921

Miasto i Gmina wynajmuje lokal firmie, której wystawiamy fakturę za czynsz w pierwszym dniu roboczym miesiąca z terminem płatności do 10 każdego miesiąca, ponadto wystawiamy tzw. refakturę za media (energia, gaz, woda, kanalizacja) – zgodnie z umową. W grudniu 2013 roku otrzymaliśmy fakturę (i zapłaciliśmy) od dostawcy mediów, natomiast tzw. refaktura dla najemcy została wystawiona w styczniu 2014 roku z terminem płatności styczeń 2014 roku. Zostanie ona ujęta w rejestrze sprzedaży za styczeń 2014 roku. Czy fakturę zakupową za media otrzymaną i zapłaconą w grudniu mogę odliczyć w grudniu. W refakturze za wodę stosuję stawkę podstawowa 23% (otrzymuję od dostawcy mediów fakturę np. 100 + 8% = 108 zł a obciążam dzierżawcę 100 + 23 % = 123 zł; czy jest to prawidłowe. Jeśli dzierżawca nie dokona nam zapłaty w miesiącu wskazanym w fakturze czy będzie przysługiwało prawo do odliczenia.

ODPOWIEDŹ

Od stycznia 2014 roku z przepisu art.86 ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wynika zasada, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (86 ust.1 i ust.2 pkt 1 lit.a). Prawo do odliczenia podatku naliczonego, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10b pkt.1 i ust.11 ustawy o VAT).

Natomiast zgodnie z art.86 ust.10 pkt1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 roku, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstawało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, natomiast z faktur za tzw. media, w momencie, w którym przypadał termin płatności takiej faktury (art.86 ust.10 pkt 3 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tych terminach mógł obniżyć podatek należny za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.11 ustawy o VAT). W Państwa przypadku istotny jest zapis art.11 ust.1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym, do rozliczeń za okresy rozliczeniowe, które upływają w dniu 31 grudnia 2013 roku, stosuje się przepisy art. 86 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 roku.

A zatem:

  • jeśli w fakturze zakupowej za media otrzymanej przez Państwa w grudniu 2013 roku określono termin płatności na grudzień to mogą Państwo ją ująć w rejestrze zakupów i deklaracji za grudzień, w sytuacji gdyby termin płatności określony został na styczeń 2014 roku, wówczas należy tę fakturę rozliczyć w styczniu,

  • jeśli dzierżawca nie dokona zapłaty w miesiącu wskazanym w fakturze, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku (należy przy tym pamiętać, że na mocy art.89a ust.1, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona).

Odnośnie zastosowania stawki w przypadku refaktury za media, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Wynajem nieruchomości lub części nieruchomości na cele inne niż mieszkaniowe nie został wymieniony w żadnym z katalogów dotyczących preferencyjnych stawek podatku, podlega więc opodatkowaniu podstawową stawką VAT 23%.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje:

1)   podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)   koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Zauważyć zatem należy, iż od dnia 1 stycznia 2014 roku doprezycowany został przepis określający elementy wchodzące w skład podstawy opodatkowania. W związku z powyższym, opłaty za dostawy mediów będą elementem składowym podstawy opodatkowania mediów.

Również w stanie prawnym przed dniem 1 stycznia 2014 roku zgodnie z linią orzeczniczą do dostaw mediów stosowało się stawkę VAT właściwą dla usługi najmu. Na przykład w interpretacjach :

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-78/11-4/MP z 21.03.2011 roku oraz nr IPPP1-443-102/11-2/EK z 10.03.2011 roku,

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-1771/10-2/JKa z 20.01.2011 roku, organ podatkowy wskazał: „Jeżeli zatem z zawartej umowy najmu, jak wskazała Wnioskodawczyni, wynika, że najemca oprócz kosztów samego czynszu ponosi także koszty ubezpieczenia i mediów, oznacza to, że ww. wydatki są świadczeniem należnym wynajmującego w związku ze świadczeniem umowy najmu i winny być one wliczane do podstawy opodatkowania usługi najmu.”

Powyższe stanowisko potwierdzają: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2013 roku nr IBPP4/443-133/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 5 czerwca 2013 roku nr ILPP2/443-226/13-4/AD. Również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2013 roku nr ITPP1/443-198/13/AP uznał, że mając na uwadze obowiązujące przepisy w przypadku świadczenia, jakim jest usługa najmu lokalu, Podatnik powinien wystawiać najemcy lokalu fakturę z właściwą stawką podatku, przewidzianą w ustawie dla tejże czynności, przy czym podstawa opodatkowania winna obejmować wszystkie związane z najmem opłaty i koszty.

W efekcie, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z firmą świadczącą usługi dostawy mediów, wydatki z tym związane wraz z czynszem stanowią obrót z tytułu świadczenia usługi najmu i tym samym, podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla usługi najmu. Jak wynika bowiem z ogólnych zasad podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usługi najmu nieruchomości, nie powinno się sztucznie wyodrębniać z jednej kompleksowej usługi, jaką jest usługa najmu, pewnych czynności tylko w tym celu, aby opodatkować je na korzystnych zasadach. Do takiego postępowania nie uprawniają przepisy definiujące podstawę opodatkowania i obrót. Jak wykazano bowiem, w przypadku, gdy dany podmiot świadczy usługę o charakterze kompleksowym, lecz stanowiącą w istocie jedno, niepodzielne świadczenie, to wówczas nie jest dopuszczalne dzielenie tej usługi na części i dokonywanie refakturowania jej poszczególnych elementów. Reasumując organ podatkowy wskazał, że otrzymywane przez Podatnika od najemców lokali opłaty za korzystanie z mediów, stanowiące obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy są opodatkowane stawką właściwą dla świadczonych usług najmu nieruchomości, tj. 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, w związku z art. art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy