Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak należy opodatkować fakturę z tytułu naprawy samochodu na terenie Niemiec. Wynajęty przez nas przewoźnik ma fakturę na siebie z „np”, a nam chce „refakturować” i doliczyć do tych kosztów 23% (z naszej winy uszkodzenie auta - towar źle zabezpieczony).  Czy tak jest prawidłowo, z jakiej daty powinien przyjąć kurs euro: refakturowania czy otrzymania faktury od serwisu niemieckiego ? Pytam, bo serwis może zmienić nabywcę na fakturze na nas, nie przewoźnika.

ODPOWIEDŹ

Z zapisów art.8 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Przytoczony powyżej przepis dotyczy sytuacji, która ma miejsce w Państwa przypadku i wynika z niego, że polski przewoźnik refakturując na Państwa koszty naprawy samochodu, powinien postąpić tak, jakby sam wyświadczył tę usługę na rzecz Państwa firmy. Usługa naprawy samochodu, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.28b UPTiU jest opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy. W związku z tym polski przewoźnik refakturując na Państwa firmę usługę naprawy samochodu powinien ją opodatkować w Polsce zgodnie ze stawką krajową podatku VAT przyjętą dla tego typu usług, a więc 23%.W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania usług ?

W przepisach ustawowych nie ma doprecyzowanych przepisów, które w sposób jednoznaczny określałyby moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku refakturowania usług. Kwestię tę rozstrzygnął  NSA w wyroku z dnia 25 października 2012r., sygnatura akt I FSK 65/12 NSA, z którego wynika, że w przypadku refakturowania kosztów usług obowiązek podatkowy, co do zasady, będzie powstawał  na zasadach określonych w art. 19a UPTiU, z tym tylko wyjątkiem, że w sytuacji gdy ustawa wiąże powstanie obowiązku z wystawieniem faktury, powstawał on będzie z chwilą wystawienia refaktury.  Zatem w przypadku usługi remontu pojazdu moment powstania obowiązku podatkowego ustala się w oparciu o zasadę ogólną wynikającą z zapisu art. 19a ust. 1 UPTiU, która stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. (art. 19a ust.8 UPTiU).

W przypadku refakturowania usług, których koszt wyrażony jest w walucie obcej, podatnik powinien dokonać przeliczenia na walutę polską  w oparciu o zapisy art. 31a ust. 1 UPTiU. Z treści przepisu wynika, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż EURO przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem EURO.

Oznacza to, że polski podatnik wystawiając refakturę na koszty naprawy pojazdu powinien zastosować kurs średni NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania usługi przez podatnika (serwis naprawy pojazdów) z Niemiec. Polski przewoźnik powinien zatem wystawić refakturę w terminie przewidzianym w art. 106i ust.1 UPTiU, zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, przy czym dokonując  przewalutowania powinien zastosować kurs o którym mowa powyżej i opodatkować usługę stawką podatku VAT 23%.

Jeśli istnieje możliwość zafakturowania usługi wykonanej przez podatnika niemieckiego bezpośrednio na rzecz Państwa firmy, będącej jej ostatecznym beneficjentem, to powinni Państwo z takiej możliwości skorzystać, gdyż w efekcie unikną Państwo „fizycznej” zapłaty podatku VAT 23% polskiemu podatnikowi, który będzie można odliczyć, ale  dopiero w deklaracji VAT-7 sporządzonej za miesiąc (lub kwartał) w którym otrzymaliby Państwo tę fakturę.

Dorota MrózBiegły Rewident