Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 1, 2013

Rejestracja podatnika VAT rozpoczynającego działalność

0 954

Zarejestrowałem działalność w CEIDG 6 maja. Jako datę rozpoczęcia działalności podałem 6 maja 2013 roku. Nie dokonałem jednak w urzędzie skarbowym rejestracji na VAT. Formularz VAT-R złożyłem 17 maja i w tym samym dniu wystawiłem pierwszą fakturę. Czy powinienem dopełnić w związku z tym jakichś innych formalności?

ODPOWIEDŹ

Termin do złożenia zgłoszenie rejestracyjnego na VAT jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu. Ostatecznym terminem do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R nie jest data rozpoczęcia działalności zgłoszona na wniosku w CEIDG lecz faktyczna data wykonania pierwszej czynności do opodatkowania np. data wystawienia pierwszej faktury.

Aby „stać się” czynnym podatnikiem VAT od dnia 17 maja wraz z formularzem VAT-R należy złożyć oświadczenie o niepodjęciu czynności do opodatkowania od dnia zgłoszenia działalności do dnia rejestracji na VAT w urzędzie skarbowym.

UZASADNIENIE

Każdy podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą nabywa status podatnika i to niezależnie od faktu czy decyduje się na zarejestrowanie jako podatnik VAT czy też nie. Następuje to z mocy prawa. Zasada ta wynika z treści art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przedsiębiorcy rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu mogą być zwolnieni podmiotowo, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w roku podatkowym działalności gospodarczej, kwoty 150 tys. zł. Podatnicy ci mogą też zrezygnować ze zwolnienia składając we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

Zgodnie z art.96 ust.5 pkt 4 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zwolniony od podatku na podstawie art.113 ust.9 ustawy zrezygnuje ze zwolnienia, obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Termin do złożenia zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia oraz termin złożenia zgłoszenia rejestracyjnego są terminami prawa materialnego, nie podlegają więc przywróceniu.

Status podatnika od towarów i usług jest kategorią obiektywną, niezależną od wynikających ze szczególnych przepisów obowiązków rejestracyjnych. Tak więc wszelkie prawa i obowiązki przynależą podatnikowi, nie od momentu formalnej rejestracji, ale od faktycznego momentu podjęcia działalności gospodarczej. Obowiązek rejestracji służy z jednej strony formalnemu rozpoznaniu statusu podatnika przez organy podatkowe, z drugiej strony dla podatnika łączy się z uzyskaniem formalnych znamion statusu podatnika: uzyskaniem NIP, prawem do wystawiania faktur, itd.

Dlatego też jeżeli od dnia 6 maja do dnia złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R podatnik nie dokonał żadnej czynności do opodatkowania należy wraz ze zgłoszeniem złożyć pisemne oświadczenie o niedokonaniu czynności opodatkowanych od dnia rejestracji w CEIDG do dnia rejestracji na VAT. Po złożeniu druku VAT-R wraz z oświadczeniem, Naczelnik Urzędu Skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego od dnia 17 maja 2013 roku.

Magdalena Misiak