Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 27, 2012

Rejestracja samochodu w innym kraju a prawo do zwrotu VAT

0 1294

Osobie fizycznej, która nabyła samochód osobowy w Polsce, zarejestrowała go w kraju i uiściła VAT zawarty w fakturze sprzedaży, a następnie wywiozła pojazd do innego kraju Unii Europejskiej, nie przysługuje zwrot zapłaconego podatku. Osoba ta nie powinna natomiast płacić w kraju docelowym VAT z tytułu przywozu pojazdu.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji nr IPPP3/443-551/12-2/SM z 9 sierpnia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwrócił się podatnik, który zakupił w Polsce samochód osobowy. Samochód został zakupiony na użytek prywatny, a jego sprzedaż została udokumentowana dwiema fakturami i opodatkowana VAT. Ze względu na konieczność wyjazdu samochodem do Holandii, Wnioskodawca zarejestrował samochód w Sopocie, swoim dotychczasowym miejscu zameldowania. Następnie Wnioskodawca otrzymał umowę o pracę od pracodawcy w Holandii. W styczniu 2012 roku zarejestrował się w Urzędzie Miasta w Amsterdamie na pobyt stały i otrzymał numer identyfikacji podatkowej w Holandii. Zgodnie z przepisami holenderskimi z chwilą zarejestrowania się na pobyt stały w Urzędzie Miasta powstał obowiązek przerejestrowania samochodu. Ponadto, ze względu na to, że samochód nadal spełniał definicję nowego środka transportu, ponieważ miał mniej niż sześć miesięcy oraz mniej niż 6000 km na liczniku, to z chwilą zarejestrowania się w Urzędzie Miasta na pobyt stały powstał obowiązek zapłaty VAT w pełnej wysokości. W kwietniu 2012 roku Wnioskodawca opłacił w Urzędzie Podatkowym należny podatek VAT z tytułu przywozu samochodu. Aby zarejestrować samochód w Holandii Wnioskodawca musiał zapłacić VAT od ceny samochodu kupionego w Polsce, pomimo że wcześniej w Polsce już opłacił VAT od tego samochodu. W urzędzie podatkowym w Holandii poinformowano go, że podatek VAT powinien odebrać w Polsce, aby nie płacić dwa razy VAT od tego samego samochodu.

Z uwagi na fakt, że podatek został zapłacony dwa razy, raz w Polsce przez sprzedającego samochód (podatek VAT został uwzględniony w fakturze sprzedaży, a Wnioskodawca zapłacił kwotę brutto), a drugi raz w państwie członkowskim przeznaczenia, (czyli Holandii) przez Wnioskodawcę jako nabywcę tego samego samochodu, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie prawa do zwrotu podatku VAT zapłaconego w Polsce, powołując się na art.42 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art.42 ust.1 i ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług wywóz z terytorium kraju nowego środka transportu w wyniku dostawy wewnątrzwspólnotowej może podlegać opodatkowaniu stawką 0%, pod warunkiem m.in. udokumentowania tego faktu poprzez wystawiony „dokument wywozu”, zawierający oświadczenie nabywcy, iż dokona on wywozu nowego środka transportu poza terytorium kraju w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy (sprzedaży ww. środka na jego rzecz).

Zgodnie z art. 42 ust. 8 ustawy, w przypadku przekroczenia terminu, o którym mowa powyżej, nabywca nowego środka transportu jest obowiązany pierwszego dnia po upływie tego terminu do zapłaty podatku od dokonanej na jego rzecz dostawy tego środka transportu. Zatem brak wywozu środka transportu w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy powoduje obowiązek zapłaty przez nabywcę nowego środka transportu podatku od towarów i usług od tej transakcji wg podstawowej stawki.

Zgodnie z art. 42 ust. 9 ustawy, kwotę podatku zapłaconego zgodnie z ust.8 zwraca się na wniosek nabywcy nowego środka transportu, w przypadku gdy nowy środek transportu zostanie wywieziony na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i tam zostanie zarejestrowany, jeżeli podlega obowiązkowi rejestracji, przy czym nabywca ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów wywóz tego środka transportu i jego zarejestrowanie. Podatek zwraca urząd skarbowy, który go pobrał.

Odnosząc cytowane przepisy do sytuacji przedstawionej we wniosku organ podatkowy doszedł do wniosku, iż dostawa opisanego nowego środka transportu zasadnie została opodatkowana podstawową stawką podatku od towarów i usług. W momencie dostawy sprzedawca nie mógł zastosować 0% stawki VAT z uwagi na fakt, iż nie posiadał informacji, że środek ten został lub będzie wywieziony poza terytorium kraju, nie było zatem podstaw m.in. do wystawienia przez niego dokumentu wywozu, o którym mowa w cytowanym art. 42 ust. 5 ustawy. Była to zatem dostawa krajowa, opodatkowana zgodnie z art.41 ust.1 ustawy, 23% stawką podatku od towarów i usług.

Ponieważ podatek od towarów i usług nie został zapłacony na podstawie art.42 ust.8 ustawy o VAT przez nabywcę, a na podstawie art.41 ust.1 ustawy przez dokonującego dostawy, nie przysługuje jego zwrot na podstawie uregulowań art. 42 ust. 9 ustawy oraz na podstawie innych przepisów.

Organ podatkowy wyraził również opinię, że w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca nie powinien mieć obowiązku zapłaty podatku w kraju docelowym, czyli w Holandii. Dyrektor Izby Skarbowej powołał się przy tym na przepisy Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którymi za wewnątrzwspólnotowe nabycie nie uznaje się przemieszczenia nowego środka transportu przez osobę niebędącą podatnikiem przy zmianie miejsca zamieszkania, pod warunkiem, że w momencie dostawy nie mogło być zastosowane zwolnienie przewidziane w art. 138 ust. 2 lit. a) Dyrektywy.

Podstawa prawna: art.41 ust.1, art.42 ust.1, ust.5, ust.8 i ust.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.