Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy istnieje wymóg ustawowy mówiący o tym, że rejestr zakupów i sprzedaży VAT Gminy po centralizacji, czyli wraz z jej jednostkami musi być jeden wspólny i uwzględniać chronologicznie dzienne podsumowanie obrotów całego podatnika (czyli Gminy wraz z jednostkami)? 

ODPOWIEDŹ

Nie, nie istnieje taki wymóg w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Odnośnie prowadzenia ewidencji widnieje zapis:

  • art.109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust. 1 i 9 (tj. z uwagi na limit sprzedaży 150.000 zł), są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym,

  • art.109 ust.3 ustawy o VAT, mówiący, że podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, art. 130d, art. 134 oraz art. 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ponadto, podatnik jest zobowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art.90 ust.1 ustawy o VAT). Jednak w sytuacji – gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego i przypisanie ich do konkretnych rodzajów sprzedaży (opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej VAT) - podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia proporcjonalnego czyli tzw. zwykłej proporcji (art.90 ust.2 ustawy o VAT).

Obecnie nie istnieje ustawowy zapis mówiący o tym, że rejestr zakupów i sprzedaży VAT Gminy po centralizacji, czyli wraz z jej jednostkami musi być jeden wspólny i uwzględniać chronologicznie dzienne podsumowanie obrotów całego podatnika, czyli Gminy wraz z jednostkami. Jednostki sektora finansów publicznych mogą stosować różne zasady ewidencji księgowej rozliczeń VAT. Zależy to od przyjętej w danej jednostce polityki rachunkowości i sposobu rozliczania. W jednostkach sektora finansów publicznych będących czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług ewidencja księgowa powinna być prowadzona w sposób umożliwiający odrębne określenie podatku należnego i naliczonego oraz ustalenie zobowiązania podatkowego za dany okres podatkowy.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 90 ust.1 i ust.2, art.109 ust.1 i 3 ustawy o VAT.