Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

February 7, 2014

Remont budynku przeznaczonego na zakwaterowanie osób starszych i niepełnosprawnych a zwrot VAT

0 1059

Podatnikowi VAT remontującemu własny budynek przeznaczony na placówkę z zakwaterowaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, przysługuje prawo do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2014 roku nr IPTPP2/443-869/13-4/PR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, czynny podatnik podatku VAT, która rozpoczęła gruntowny remont budynku. Całą przebudową kieruje tak, żeby w przyszłości budynek spełniał warunki do prowadzenia placówki z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.

W przebudowywanym obiekcie nie była i nie jest prowadzona działalność zwolniona z podatku VAT, ponieważ Wnioskodawczyni nie ma wymaganych kwalifikacji do prowadzenia takiej działalności, ani też nawet stosownego zezwolenia do prowadzenia tego typu usług. Działalność gospodarcza ograniczy się do przebudowy i dzierżawy, tak więc Wnioskodawczyni będzie prowadziła działalność gospodarczą w obiekcie (usługi dzierżawy, wynajem), od której będzie odprowadzała podatek VAT.

Ponadto, Wnioskodawczyni wskazała, iż dokonywane zakupy towarów i usług w ramach realizacji remontu budynku będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące wydatki poniesione w związku z remontem budynku są wystawione na Wnioskodawczynię.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z powyższym może ubiegać się o zwrot z podatku VAT za materiały budowlane użyte do przebudowy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis stanu faktycznego organ podatkowy stwierdził, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego są spełnione, ponieważ - jak wskazała Wnioskodawczyni – dokonywane zakupy towarów i usług w ramach realizacji remontu budynku będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowej inwestycji. Tym samym w przypadku, gdy w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to Wnioskodawczyni z tego tytułu przysługuje prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

Przy czym prawo to przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1, art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.