Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO

August 31, 2016

Remont budynku wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz na cele mieszkaniowe

0 1023

Osoba fizyczna kupiła plac z budynkami gospodarczymi, które po założeniu działalności wciągnęła pod działalność (zgłoszone w gminie jako budynki socjalne). Po rozwodzie, wspomniana osoba zaczęła tam regularnie mieszkać i jednocześnie prowadzić działalność. Nadal budynki zgłoszone są jako socjalne i cały budynek zgłoszony jest jako działalność. Wiem, że US wie o tym „mieszkaniu” od sąsiadów. Co mam teraz zrobić - właściciel mówi, aby odliczać 100% VAT od materiałów budowlanych i innych na przystosowanie tego budynku (wymiana dachu, wyposażenie pomieszczeń), a z drugiej strony jeden z budynków to właściwie mieszkanie ... Jak mam to rozliczać, czy dopóki jest to zgłoszone jako budynki socjalne odliczać 100% VAT od wszystkiego?

ODPOWIEDŹ

Podatek VAT można odliczyć wyłącznie od zakupów dokonanych przez podatnika, związanych z opodatkowanymi czynnościami prowadzonymi w ramach działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami. Tak więc, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, a co najważniejsze, przysługuje wówczas, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są lub będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z pytania wynika, że właściciel nakazuje Czytelnikowi odliczanie podatku w wysokości 100% od ponoszonych wydatków związanych z budynkami służącymi zarówno działalności gospodarczej jak i części, w której zamieszkuje. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, w przypadku wydatków na potrzeby działalności gospodarczej i do celów prywatnych, odliczeniu podlega tylko ta część kwoty podatku VAT, która dotyczy wydatków na cele firmowe - związane z działalnością opodatkowaną.

Wydatków, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do działalności. Podatnik może na przykład proporcjonalnie odliczać VAT z faktur dokumentujących wydatki na budowę czy remont budynku przeznaczonego w części na działalność opodatkowaną. Jak wynika z pytania, właściwie jeden budynek przeznaczony jest na cele mieszkalne, więc wszystkie wydatki związane z jego remontem nie mogą stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego.

Należy pamiętać, że każde czynności sprawdzające, postępowanie kontrolne czy podatkowe prowadzone przez urząd skarbowy szczegółowo bada związek wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą. W celu udokumentowania związku zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatnik powinien gromadzić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą ten związek. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego i on odpowiada za dokonanie tego odliczenia zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.15 ust.1, art.86 ust.1 i ust.7b ustawy o VAT.