Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 4, 2012

Remont elewacji budynku a stawka VAT

0 4326

Remont elewacji budynku z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi będzie opodatkowany preferencyjną stawką podatku w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 października 2012 nr ITPP1/443-820/12/TS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Zakład Ogólnobudowlany, który ma zamiar podpisać umowę na wykonanie remontu elewacji w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej. Przedmiotowy budynek jest budynkiem wielorodzinnym sklasyfikowanym w PKOB w dziale 11, w którym znajduje się 30 lokali mieszkalnych oraz 4 lokale użytkowe. Żaden z lokali mieszkalnych nie posiada powierzchni użytkowej przekraczającej 150 m2. Przedmiotem umowy będzie wykonanie robót remontowych elewacji dotyczących budynku jako całości.

W związku z powyższym Zakład zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi budowlane, polegające na remoncie części wspólnej budynku sklasyfikowanego w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, w którym 19,97% powierzchni zajmują lokale użytkowe, są opodatkowane zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy stawką podatku 8% od całości wykonanych robót.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

W myśl art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Natomiast przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się – w myśl art. 41 ust. 12a ww. ustawy – obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 12 ww ustawy, budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Dokonując analizy powyższych przepisów organ podatkowy uznał, iż warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego jest spełnienie dwóch przesłanek, stosownie do art. 41 ust. 12 ww. ustawy. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że czynność nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż skoro planowane roboty budowlane dotyczyć będą remontu elewacji budynku sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, to do całości tych robót związanych z obiektem, mieszczącym się w definicji obiektu budownictwa mieszkaniowego, zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.