Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Do remont kotłowni, będącej budynkiem niemieszkalnym sklasyfikowanym według PKOB pod symbolem 1274, ma zastosowanie podstawowa 23% stawka podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 marca 2014 roku nr IPTPP4/443-874/13-4/BM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości, która zleciła wykonanie remontu kotłowni polegającego na wymianie kotła i podgrzewaczy CWU wraz z armaturą. Budynek kotłowni jest konstrukcją podziemną i znajduje się na przedłużeniu linii zabudowy budynku wielorodzinnego w bezpośrednim sąsiedztwie piwnic lokatorów Wspólnoty. Budynek kotłowni stanowi odrębny budynek od budynku mieszkalno-usługowego Wspólnoty. Według wiedzy Wykonawcy budynek kotłowni jako odrębny od budynku mieszkalno-usługowego Wspólnoty jest obiektem niemieszkalnym o symbolu klasyfikacji wg PKOB 1274.

W związku z powyższym Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę VAT należy przyjąć przy wystawianiu faktury za wykonany remont kotłowni.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT w przedmiotowej sprawie w pierwszej kolejności należy ustalić, czy przedmiotowa czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Natomiast przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Jednocześnie należy podkreślić, iż instalacje i urządzenia techniczne znajdujące się wewnątrz budynku (w jego bryle) są elementem tego budynku.

Zatem organ podatkowy uznał, iż ze stawki preferencyjnej korzystają wyłącznie usługi budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy obiektów budowlanych stanowiących obiekty budownictwa mieszkalnego wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi. Obniżona stawka podatku nie obejmuje więc innych elementów infrastruktury budowlanej, w tym także budowy i remontu, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy obiektów innych niż obiekty budownictwa mieszkalnego.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż preferencyjna 8% stawka podatku VAT ma zastosowanie tylko i wyłącznie do robót budowlanych wykonywanych w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, sklasyfikowanych dziale 11 PKOB, zatem nie ma zastosowania do remontu kotłowni, będącej budynkiem niemieszkalnym sklasyfikowanym według PKOB pod symbolem 1274.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.