Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługa remontowa wykonywana w pomieszczeniach węzłów kompaktowych, dotycząca wyłącznie pomieszczeń niebędących lokalami mieszkalnymi, będzie opodatkowane podstawową, 23 % stawką podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 września 2014 roku nr IPTPP1/443-455/14-4/IG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach otrzymanego zlecenia podjął się wykonania remontu pomieszczeń z zamontowanymi kompaktowymi węzłami ciepłowniczymi. Pomieszczenia te znajdują się w piwnicach budynków mieszkalnych i zostały udostępnione Spółce zlecającej przeprowadzenie remontu do wyłącznego korzystania w celu umieszczenia w nich urządzeń niezbędnych do dostarczania ciepła mieszkańcom.

Budynki, w których Podatnik przeprowadza remonty należą do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik zawarł umowę na wykonanie remontu kapitalnego pomieszczeń węzłów kompaktowych znajdujących się tylko wewnątrz budynku. Remontowane pomieszczenia służą kontrahentowi do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rozprowadzania centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Umowa zawarta z kontrahentem obejmuje remont tylko wskazanych pomieszczeń, użytkowanych przez kontrahenta do działalności ciepłowniczej. Cena jest kalkulowana indywidualnie dla danego pomieszczenia, w zależności od nakładu pracy i zużytych materiałów. Ostateczna cena obejmuje wartość materiałów. Udział zużytych materiałów w cenie jest indywidualny dla każdego pomieszczenia. Zasadniczo kształtuje się on poniżej 50% ceny, jednakże są przypadki gdzie udział materiałów w cenie przewyższa 50% tej ceny. Fakturowana jest cała usługa obejmująca zużyte materiały i robociznę. Czynności wykonywane przez Podatnika klasyfikowane są według symbolu PKWIU: 43 - roboty budowlane specjalistyczne. Budynki, w których wykonywane są remonty, sklasyfikowane są według symbolu PKOB: 1122 – budynki o trzech i więcej mieszkaniach.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana wyżej opisana usługa.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego organ podatkowy stwierdził, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Natomiast, jak wynika z treści wniosku, Podatnik zawarł umowę na wykonanie remontu tylko wskazanych pomieszczeń, użytkowanych przez kontrahenta do działalności ciepłowniczej, znajdujących się w budynku mieszkalnym o symbolu PKOB 1122.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe, w odniesieniu do usług remontowych wykonywanych w pomieszczeniach węzłów kompaktowych, które dotyczą wyłącznie pomieszczeń niebędących lokalami mieszkalnymi, to do ich remontu nie można zastosować preferencyjnej 8% stawki podatku VAT.

Bowiem przedmiotową usługę remontową nie można uznać za wymienioną w art. 41 ust. 12 ww. ustawy, jak również w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, a w związku z tym nie jest ona opodatkowana stawką podatku w wysokości 8%, lecz zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawką podatku w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług,