Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Remont tarasów nadgarażowych wielorodzinnego budynku mieszkalnego będzie opodatkowany podstawową stawką podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2015 roku nr IBPP2/4512-66/15/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zawarł dwie umowy w zakresie wykonania pierwszego i drugiego etapu remontu tarasów nadgarażowych w budynku wielorodzinnym. Roboty zostały wykonane, odebrane i zafakturowane. W drugiej połowie grudnia 2014 roku po wystawieniu faktur Podatnik otrzymał od spółdzielni mieszkaniowej pismo zawierające wniosek o wystawienie faktur korygujących stawkę VAT z 23% na 8% za wykonane roboty. Symbol obiektu zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych to grupa 112 klasa 1122 - budynek mieszkalny wielorodzinny.

Tarasy nadgarażowe znajdują się na stropie wysuniętej poza gabaryt budynku jego części. Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny posiadający 11 kondygnacji, natomiast wysunięta poza obiekt jest część garażowa przyziemia. Tarasy stanowią ciąg komunikacyjny nie związany z wejściami do klatek schodowych części mieszkalnej budynku, służą one wyłącznie jako ciąg komunikacyjny do lokali użytkowych, gospodarczych i biurowych administracji osiedla. Miejsca garażowe nad którymi znajdują się remontowane tarasy mieszczą się w wysuniętej poza gabaryt budynku jego części na poziomie przyziemia. Przeprowadzony remont dotyczył wyłącznie tarasów nadgarażowych. Przedmiotem umowy były budowlane roboty remontowe obejmujące wymianę: nawierzchni, izolacji przeciwwodnej oraz obarierowania. Wykonane roboty miały na celu ochronę pomieszczeń garażowych przed skutkami nieszczelności i zalewaniem garaży wodami opadowymi. Tarasy nadgarażowe nie stanowią niezbędnego elementu konstrukcyjnego przedmiotowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego oraz posiadają odrębne fundamenty. Tarasy garażowe stanowią integralną część budynku wielorodzinnego. Przejawia się to wspólnym systemem komunikacyjnym łączącym lokale użytkowe, gospodarcze i administracyjne obiektu co wynika z projektu budynku.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do remontu tarasów nadgarażowych wielorodzinnego budynku mieszkalnego ma zastosowanie obniżona stawka podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż skoro remont tarasów nadgarażowych wielorodzinnego budynku mieszkalnego przeprowadzony był w ramach samodzielnego zlecenia, realizowanego w celu ochrony pomieszczeń garażowych przed skutkami nieszczelności i zalewaniem garaży wodami opadowymi a tym samym remont ten nie nastąpił w ramach kompleksowego zadania inwestycyjnego, tj. budowy, bądź przebudowy, remontu lub modernizacji dotyczącego całego obiektu, to do remontu zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stawka obniżona nie ma zastosowania, gdy usługa dotyczy wyłącznie wyodrębnionej części budynku, tj. w tym konkretnym przypadku - tarasów nadgarażowych, które nie stanowią niezbędnego elementu konstrukcyjnego przedmiotowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.