Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Właścicielowi nieruchomości decyzją wójta ustalono rentę planistyczną (jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na podstawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego). Czy gmina powinna odprowadzić VAT od wpłaconej przez właściciela renty planistycznej?

ODPOWIEDŹ

Nie, Gmina nie powinna naliczać i odprowadzać podatku VAT z tytułu pobieranej renty planistycznej.  

UZASADNIENIE

Renta planistyczna jest opłatą z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ustalaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Stosownie do art. 36 ust. 4 w/w ustawy jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, przy czym zbycie nieruchomości musi nastąpić przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 37 ust. 4 w związku z ust. 3 i art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym w ramach zadań własnych gminy wymieniono sprawy dotyczące ładu przestrzennego oraz gospodarki nieruchomościami. Analogiczny zapis widnieje w art.3 ust.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, (...), należy do zadań własnych gminy. W art.36 ust.4 czytamy o opłacie w związku ze wzrostem wartości nieruchomości, spowodowanym uchwaleniem planu miejscowego, pobieranej wtedy, gdy właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje tę nieruchomość. Opłata ta, ustalona w planie miejscowym i określona w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, jest pobierana jednorazowo przez wójta i jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast na mocy art.15 ust.6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę to, że ustalenie i pobranie opisanej w pytaniu renty planistycznej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości stanowi jedno z zadań własnych Gminy, czynność ta nie będzie podlegała podatkowi VAT, gdyż Gmina nie jest podatnikiem w tym zakresie.

Gmina nie powinna zatem naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług z tytułu pobieranej renty planistycznej.

Iwona Porez