Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , OCHRONA ZDROWIA

February 17, 2014

Rozbudowa budynku usług medycznych a stawka VAT

0 1263

Spółka dokonując dostawy robót budowlanych związanych z wybudowaniem w stanie surowym dobudówki wraz z dachem budynku usług medycznych, który służy do krótkotrwałego pobytu w celu hospitalizacji, winna zastosować podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2014 roku nr IPTPP2/443-897/13-4/IR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą klasyfikowaną do PKD 4120Z - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Spółka zawarła umowę z Inwestorem o roboty budowlane polegające na wybudowaniu w stanie surowym dobudówki wraz z dachem budynku usług medycznych zgodnie z pozwoleniem na budowę i projektem budowlanym jako „Rozbudowa Budynku Usług Medycznych na Zespół Chirurgii Jednego Dnia". Dokonując sprzedaży robót związanych z rozbudową budynku Spółka zastosowała 8% stawkę podatku VAT. Jednakże po ponownym przeanalizowaniu art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT stwierdziła, iż zastosowana stawka była błędną i dokonała korekty wcześniej wystawionych faktur opodatkowując sprzedaż robót 23% stawką VAT przyjmując, iż przedmiotowy budynek nie spełnia warunków określonych w art. 41 ust. 12a ww. ustawy.

Inwestor nie zgadza się ze stanowiskiem Spółki przedkładając oświadczenie, iż prace remontowo-modernizacyjne realizowane na przedmiotowej nieruchomości, której był wówczas właścicielem, zmierzały do osiągnięcia celu w postaci wybudowania obiektu świadczącego usługi z zakresu opieki lekarskiej i pielęgniarskiej wraz z zakwaterowaniem. Nadto Spółka wskazała, iż budynek będący przedmiotem rozbudowy w ramach świadczonych usług budowlanych sklasyfikowany został w klasyfikacji PKOB 1264, grupa 126 - budynki szpitali i zakładów opieki medycznej, klasa 1264 - budynki instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi. Po zakończeniu robót budowlanych, rozbudowywany budynek miał służyć do krótkotrwałego pobytu w celu hospitalizacji.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy dokonując sprzedaży robót budowlanych związanych z wybudowaniem w stanie surowym dobudówki wraz z dachem budynku usług medycznych prawidłowo zastosowała 23% stawkę VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analizując treść art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iz preferencyjna stawka podatku została przewidziana dla usług w zakresie budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy m.in. obiektów sklasyfikowanych według PKOB w klasie 1264, w sytuacji, gdy w budynkach tych będzie świadczona, przez instytucję ochrony zdrowia usługa zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, to znaczy instytucja świadcząca typowe usługi zakwaterowania, czyli realizująca cel mieszkaniowy wraz z opieką lekarską.

Odnosząc się do powyższego organ podatkowy podkreśłił, że symbol PKOB 1264 obejmuje różnego rodzaju budynki, m.in. budynki „szpitali”, „budynki instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi” i osobno „budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych”. Zatem, ich status nie jest tożsamy, a te ostatnie świadczą jako podstawową działalność usługę zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską. Tym samym w myśl ww. przepisów tylko ta ostatnia kategoria budynków może korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej. Istotne jest bowiem zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i bytowych osób, które przebywają w takim budynku w zasadzie na stałe, a jedynie ubocznie świadczone są na ich rzecz usługi lekarskie. Nie mogą to być zatem obiekty przeznaczone jedynie do krótkiego pobytu w celu hospitalizacji.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy organ podatkowy stwierdził, że skoro budynek będący przedmiotem rozbudowy sklasyfikowany został według PKOB pod symbolem 1264, grupa: budynki szpitali i zakładów opieki medycznej, klasa: budynki instytucji świadczących usługi medyczne i chirurgiczne oraz pielęgnacyjne dla ludzi i miał służyć jedynie do krótkotrwałego pobytu w celu hospitalizacji, natomiast Inwestor nie jest instytucją świadczącą usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, to Spółka dokonując dostawy robót budowlanych związanych z wybudowaniem w stanie surowym dobudówki wraz z dachem budynku usług medycznych winna zastosować podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.