Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

June 30, 2015

Rozliczanie robót budowlanych 8% stawką VAT

0 3058

Mam firmę budowlaną i od niedawna wykonuję usługi w budynkach mieszkalnych ze stawką na fakturze 8%. Jak mam udokumentować dla US, że prawidłowo zastosowałem stawkę. Czy może to być np. oświadczenie (jeżeli tak, poproszę o wzór) zleceniodawcy o powierzchni domu, mieszkania?

ODPOWIEDŹ

Nie, zdaniem Redakcji, dla potrzeb udokumentowania prawidłowości zastosowania preferencyjnej stawki VAT posiadanie oświadczenia zleceniodawcy o wielkości powierzchni obiektu jest niewystarczające.

UZASADNIENIE

Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, stawką podatku VAT w wysokości 8% opodatkowana jest dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Z uwagi na to, iż preferencyjne (obniżone) stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie wyłącznie do sprzedaży towarów i usług ściśle wymienionych w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. W przypadku świadczenia usług budowlanych w obiektach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zasadnicze znaczenie ma przedmiot sprzedaży (dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych), oraz rozstrzygnięcie w jakich obiektach czynności te są wykonywane.

Z umowy zawartej pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą powinno wynikać, czy jej przedmiotem jest dostawa (sprzedaż) towarów (materiałów budowlanych) czy usługa.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT).

W rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym należy rozumieć obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się (art. 41 ust. 12b ustawy):

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej, tj. do powierzchni odpowiednio 300 m2 i 150 m2) W stosunku natomiast do przekraczającej w/w wartości powierzchni należy zastosować stawkę VAT w wysokości 23%.

Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w wydanych do niej przepisach wykonawczych brak jest określenia rodzaju dokumentów, które są wymagane do zastosowania 8% stawki podatku VAT.

Pamiętać jednak należy, że to na wykonawcy usługi, którego obowiązkiem jest zastosowanie prawidłowej stawki podatku spoczywa ciężar odpowiedzialności w zakresie wykazania okoliczności uzasadniających zastosowanie stawki preferencyjnej.

W kwestii czy dokumentem wystarczającym dla potwierdzenia prawidłowości zastosowania 8% stawki podatku VAT jest oświadczenie zleceniodawcy wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 9.09.2011 roku nr IPTPP1/443-423/11-3/MW. Organ stwierdził, że: „fakt posiadania oświadczeń klientów w formie zapisów w umowie o powierzchni użytkowej danego budynku lub lokalu mieszkalnego jako potwierdzenie przynależności obiektu do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie jest wystarczający do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT. Dokumenty uprawniające do obniżenia stawki podatku powinny być wiarygodne i w sposób niebudzący wątpliwości winny potwierdzać związek wykonanych robót z budownictwem mieszkaniowym. Samo oświadczenie nabywcy usługi zawarte w umowie o świadczenie przedmiotowych usług - w ocenie tut. Organu - nie stanowi wystarczającego dowodu dla Wnioskodawcy, który będzie z tego oświadczenia wywodził dla siebie określone skutki podatkowe”.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 3 stycznia 2014 roku nr IPPP1/443-683/12/14-5/S/AS uznał, że dla potrzeb zastosowania preferencyjnej stawki VAT wielkość powierzchni użytkowej obiektu określa się na podstawie jednego z niżej wymienionych dokumentów, w zależności od tego, które z nich są w danym przypadku dostępne:

  • aktu notarialnego ze wskazaną w nim powierzchnią poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych,

  • kserokopii dokumentacji budowlanej,

  • oświadczenia klienta o powierzchni użytkowej budynku złożonego w zamówieniu, albo

  • przydziału ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.

Organ podkreślił przy tym, że: „ww. oświadczenie nie będzie mogło stanowić dla podatnika podstawy do zastosowania preferencyjnej stawki, jeżeli z innego dowodu, np. przydziału ze spółdzielni mieszkaniowej będzie wynikać, że wielkość powierzchni użytkowej przekracza ustalone w ustawie o VAT limity”. Jednocześnie, w interpretacji wskazano, że: „przy określaniu powierzchni użytkowej na potrzeby podatku od towarów i usług, z uwagi na brak definicji pojęcia „powierzchnia użytkowa” w ustawie, można posłużyć się każdą normatywnie określoną metodą ustalenia takiej powierzchni, w tym z zastosowaniem norm stosowanych w budownictwie, o ile będzie ona adekwatna do rodzaju obiektu dla którego ma być zastosowana”.

Zatem, zdaniem Redakcji, mając na uwadze fakt, że to na Czytelniku spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zastosowanie stawki samo oświadczenie zlece-niodawcy o powierzchni obiektu nie będzie wystarczającym dowodem. W celu udokumentowania, iż usługa jest wykonywana w obiekcie odpowiadającym warunkom określonym w ustawie o podatku VAT, niezbędne będzie posiadanie np. jednego z niżej wymienionych dokumentów:

  • aktu notarialnego ze wskazaną w nim powierzchnią poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych,

  • kserokopii dokumentacji budowlanej,

  • przydziału ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.

Ryszard Bielik