Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzimy gospodarstwo rolne bez VAT i działalność gospodarczą jako podatnicy tego podatku. W 2011 roku otrzymaliśmy dotację na różnicowanie działalności rolniczej a teraz dowiedzieliśmy się, że powinnyśmy po jej otrzymaniu przejść w gospodarstwie na VAT, czy to prawda? Na potrzeby działalności gospodarczej prowadzimy książkę przychodów i rozchodów. Przychodów z działalności gospodarczej nie łączymy z przychodami z rolnictwa, ale prowadzimy wspólną ewidencję VAT sprzedaży i zakupów. Czy możemy odliczyć VAT od zakupionego paliwa jeśli gmina zwraca nam akcyzę i od zakupionego zboża jeśli korzystamy z dopłat do materiału siewnego?

ODPOWIEDŹ

Rolnik ryczałtowy nie ma prawa do odliczania VAT od zakupów dotyczących prowadzenia gospodarstwa rolnego. W związku z otrzymaną dotacją nie macie Państwo również obowiązku rejestracji działalności rolniczej dla potrzeb podatku od towarów i usług.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług producenci rolni mogą być opodatkowani na zasadach ogólnych lub mogą skorzystać ze szczególnej procedury opodatkowania jako rolnicy ryczałtowi. Jeżeli rolnik wybierze status rolnika ryczałtowego to, zgodnie z art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT, dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jak również świadczenie usług rolniczych korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Powyższa możliwość wyboru nie dotyczy rolników obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych, którzy muszą być opodatkowani na zasadach ogólnych.

Rolnik ryczałtowy nie podlega obowiązkowi rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, nie musi prowadzić żadnych ewidencji, wystawiać faktur ani składać deklaracji VAT. Jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedawać będzie swoje produkty czynnym podatnikom VAT to do wartości sprzedaży zostanie doliczony zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 7%. Do wystawienia faktury oznaczonej symbolem VAT RR będzie zobowiązany kupujący towar. Oryginał faktury przekaże rolnikowi a kopię zatrzyma dla siebie. Rolnik natomiast musi podać kupującemu niezbędne dane do wystawienia faktury, czytelnie ją podpisać, złożyć oświadczenie, że jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od VAT oraz podać nr rachunku bankowego, na który nabywca wpłaci należność. Należy również pamiętać o przechowywaniu faktur do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Rolnik ryczałtowy w każdej chwili może zrezygnować ze zwolnienia z VAT składając w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Od dnia rezygnacji będzie miał prawo do wystawiania faktur i odliczania podatku VAT na zasadach ogólnych.

Z zapytania wynika, iż rolnik z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym w ewidencjach VAT prowadzonych na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej nie powinny być ujmowane transakcje dotyczące produkcji rolnej. Tak więc nie mają Państwo prawa do żadnych odliczeń podatku od zakupów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

W świetle ustawy o podatku od towarów i usług otrzymywane dotacje do produkcji rolnej nie mają wpływu na status rolnika jako podatnika VAT, a zatem otrzymana przez Państwa informacja o konieczności rejestracji działalności rolnej dla potrzeb podatku od towarów i usług nie jest prawdziwa.

Emilia Wach