Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 6, 2014

Rozliczenia opłat eksploatacyjnych a VAT

0 1266

Niedopłaty z tytułu rozliczenia opłat eksploatacyjnych należnych od najemców nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT na rzecz nowego właściciela centrum handlowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2014 roku nr IPTPP2/443-39/14-2/JN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni w centrum handlowym. W ramach zawartych umów najmu najemcy ponoszą szereg opłat eksploatacyjnych, obejmujących między innymi: wodę, ścieki, energię elektryczną i inne pozycje. W przypadku tej pozycji najemcy płacą w ciągu okresu kwoty wyliczone na podstawie zużycia za okres poprzedni, które następnie po zakończeniu okresu i dokonania sczytania liczników są rozliczane za pomocą faktur lub faktur korygujących. W tym przypadku okres to głównie rok kalendarzowy lub ewentualnie u niektórych najemców pól roku kalendarzowego. Faktury za opłaty eksploatacyjne zostały wystawione przez Spółkę w 2013 roku za miesiące styczeń - kwiecień. Następnie centrum zostało sprzedane do Spółki i faktury za okres maj i następne miesiące za opłaty eksploatacyjne wystawiła już Spółka.

W umowie sprzedaży centrum strony ustaliły, iż to Podatnik pokryje wszelkie koszty eksploatacyjne dotyczące centrum handlowego za okres do dnia sprzedaży centrum i będzie mieć prawo fakturować i pobierać od Najemców opłaty eksploatacyjne przewidziane Umowami Najmu za ten okres. Ponadto przygotuje ostateczne sprawozdanie rozliczeniowe uwzględniające wszystkie koszty za okres styczeń – kwiecień, po otrzymaniu wszystkich faktur od wykonawców usług i dostawców mediów. Sprawozdanie to będzie przedstawiało kwoty zaliczek należnych na podstawie umów najmu na poczet opłat eksploatacyjnych przez poszczególnych Najemców oraz kwoty należne poszczególnym dostawcom mediów i wykonawcom za usługi przez nich wykonane i zafakturowane oraz będzie wskazywało koszty przypadające na każdego z Najemców w każdym miesiącu okresu styczeń – kwiecień.

Po otrzymaniu sprawozdania wszelkie koszty należne z tytułu wykonanych usług i dostarczonych mediów za okres styczeń – kwiecień, które powinny być pokryte przez Najemców w ramach opłat eksploatacyjnych, a zostały poniesione przez Podatnika i nie zostały zaspokojone z kwot opłat eksploatacyjnych, zostaną zwrócone przez Spółkę Podatnikowi. Zatem Podatnik wystawił na Spółkę fakturę z tytułu niedopłaty na „Rozliczenie opłat zgodnie z Aktem Notarialnym” ze stawką VAT 23%.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy niedopłata jest usługą zgodnie z art. 8 ustawy o VAT i z tego tytułu powinna być opodatkowana podatkiem VAT w stawce podstawowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy organ podatkowy stwierdził, że przedmiotowe niedopłaty z tytułu rozliczenia opłat eksploatacyjnych należnych od najemców nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług na rzecz Spółki, gdyż nie będzie występował pomiędzy Podatnikiem a Spółką żaden element tworzący stosunek zobowiązaniowy, który można byłoby uznać za świadczenie usług. Zatem, niedopłaty związane z rozliczeniem opłat eksploatacyjnych nie są świadczeniem usług na rzecz Spółki i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.