Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

August 29, 2012

Rozliczenie faktury korygującej przy przedawnieniu zobowiązania

0 1134

Wystawienie faktury korekty do faktury pierwotnej za okres, w stosunku do którego w podatku VAT nastąpiło przedawnienie, nie rodzi obowiązku uwzględnienia takiej faktury w ewidencji oraz rozliczenia jej w deklaracji podatkowej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2012 roku nr IBPP1/443-361/12/LSz.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca 31 maja 2006 roku zawarł umowę z Dostawcą tj. firmą PHU „X” na dostawę, montaż i rozruch maszyny do pakowania kulistych lizaków. Zakup przedmiotowej maszyny został udokumentowany fakturami VAT:

1. z czerwca 2006 roku - I rata (zaliczka 60%),

2. z września 2006 roku - II rata (40%),

3. z października 2006 roku (duplikat z grudnia 2006 roku) - będąca korektą wartości pokazanej powyżej in plus,

4. z grudnia 2006 roku - korekta wartości łącznej z punktów 1-3.

Z uwagi na wadliwość zakupionej maszyny oraz to, że maszyna nie spełniała parametrów

z oferty dostawy, Wnioskodawca pismem z listopada 2006 roku odstąpił od umowy z żądaniem od Dostawcy zwrotu części zapłaconej ceny oraz odbioru wadliwej maszyny, Dostawca jednak nie zareagował. Po licznych próbach porozumienia się z Dostawcą sprawa została przez firmę Wnioskodawcy skierowana na drogę sądową. W związku z korzystnymi dla Wnioskodawcy wyrokami sądowymi w I i II instancji Dostawca został zobowiązany do zwrotu zapłaconych przez Wnioskodawcę kwot z tytułu nabycia w 2006 roku maszyny oraz do jej odbioru.

W związku ze spłatą zadłużenia zasądzonego przez Sąd, dokonaną w grudniu 2011 roku, Wnioskodawca w styczniu 2012 roku odebrał przesyłkę nadaną przez firmę PHU „Y” z fakturą korygującą z grudnia 2011 roku, którą Wnioskodawca odesłał jako bezzasadną (z uwagi na brak odbioru maszyny przez Dostawcę), wraz z wezwaniem do odbioru maszyny. Maszyna została odebrana przez Dostawcę w styczniu 2012 roku. Ostatecznie w styczniu 2012 roku Wnioskodawca otrzymał ponownie fakturę korygującą, do wymienionych w punktach 1-4 faktur.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w takiej sytuacji i w związku z upływem czasu (pięcioletni okres) ma obowiązek uwzględnienia w ewidencji VAT faktury korygującej z 24 stycznia 2012 roku, wystawionej do w/w faktur VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art.70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Istotą przedawnienia uregulowanego w art. 70 Ordynacji podatkowej jest to, że na skutek upływu czasu zobowiązanie podatkowe wygasa z mocy prawa i przestaje istnieć.

W przepisie art. 86 ust. 10a jak i art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zezwolił na bieżące ujmowanie faktur korygujących (tj. bez konieczności korygowania deklaracji pierwotnych), lecz nie oznacza to, że przepisy te funkcjonują w oderwaniu od zasad ogólnych określających prawo do skorygowania rozliczeń podatkowych określonych cyt. przepisem art.70 §1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Prawo do korekty istnieje w związku z tym dopóty, dopóki zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Okres przedawnienia wynosi co do zasady pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego zaczyna biec od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, czyli z pierwszym dniem następnego roku, a kończy się z upływem 5 lat. Zatem, termin początkowy i końcowy przedawnienia podatkowego wyznacza termin płatności tegoż zobowiązania (z zastrzeżeniem instytucji zawieszenia i przerwania biegu przedawnienia, które wpływają na końcowy termin przedawnienia).

Przedawnienie oznacza, że po upływie określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego zobowiązanie to wygasa, a organ podatkowy, po upływie terminu przedawnienia, nie może domagać się uregulowania (nie ma możliwości wyegzekwowania) należnego świadczenia, nie może tym samym ocenić całego rozliczenia (w tym podatku naliczonego) mającego wpływ na powstanie zobowiązania podatkowego w takiej czy innej kwocie. Należy przy tym zauważyć, że przedawnienie następuje z mocy prawa. Instytucja przedawnienia ma to do siebie, że w odniesieniu do okresu, który uległ przedawnieniu nie mogą być dokonywane żadne czynności ani zwiększające ani zmniejszające zobowiązanie podatkowe. Zatem ani sprzedawca nie może obniżyć podatku należnego w odniesieniu do okresu, za który zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, ani nabywca nie jest zobowiązany do obniżenia podatku naliczonego w odniesieniu do okresu, za który zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu. Podatnik nie jest tym samym zobowiązany do posiadania dokumentów oraz ewidencji prowadzonych dla celów rozliczania podatku za okresy, które uległy przedawnieniu.

Zatem jeśli u Wnioskodawcy nie wystąpiły żadne okoliczności przerywające lub zawieszające bieg terminu przedawnienia w przedmiotowej sprawie, to Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku uwzględnienia w ewidencji ani rozliczenia w deklaracji podatkowej faktury korygującej wystawionej w dniu 24 stycznia 2012 roku, gdyż faktura ta została wystawiona do faktur pierwotnych za okresy (czerwiec i wrzesień 2006r.), w stosunku do których w podatku VAT nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 4a i art. 86 ust. 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa.