Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

January 4, 2019

NR 85 (Styczeń 2019)

Rozliczenie faktury korygującej WNT

0 1292

Nabyłam towar z Hiszpanii. Pierwsza faktura była wystawiona z datą 25.09.2018 - do tej faktury otrzymałam w październiku z datą wystawienia 29.10.2018 korektę na minus. Korekta dotyczyła zmiany ceny. Moje pytanie dotyczy korekty WNT po jakim kursie ją przeliczyć i w jakim miesiącu wykazać czy we wrześniu czy w październiku?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli obniżenie ceny wynikało z tytułu np. udzielenia rabatu, Czytelnik musi dokonać korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu towaru z Hiszpanii w miesiącu otrzymania faktury korygującej, czyli w październiku. Przy rozliczaniu faktury korygującej WNT powinien być stosowany kurs pierwotny, tj. kurs zastosowany do przeliczenia wartości zakupu, którego korekta dotyczy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT.

Natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Podatek naliczony można odliczyć również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

Podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowej dostawie jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy bądź usługobiorcy. Natomiast do podstawy opodatkowania nie są zaliczane kwoty stanowiące obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży, otrzymane od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Należy pamiętać, że podstawę opodatkowania obniża się również o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, wartość zwróconych towarów i opakowań, a także zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło oraz wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Jeżeli korekta „ in minus” dotyczyła zmiany ceny, np. udzielenia rabatu, czy premii za dokonanie zakupu to faktura korygująca WNT powinna być rozliczona na bieżąco, czyli w rozliczeniu za okres, w którym Czytelnik otrzymał fakturę korygującą.

W przypadku gdy faktura korygująca WNT związana jest z przyczyną pierwotną / np. pomyłką w cenie, korektę należy rozliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Odnośnie kursu przeliczenia wartości z faktury, ustawa o podatku VAT stanowi, że do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej należy zastosować kurs średni waluty obcej ogłoszony przez NBP, na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeżeli fakturę wystawiono przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przy rozliczaniu faktury korygującej WNT, z uwagi na to, że powoduje zmianę wysokości obrotu i kwot podatku wykazanych w fakturze pierwotnej, powinien być stosowany kurs pierwotny, tj. kurs zastosowany do przeliczenia wartości zakupu, którego korekta dotyczy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów po stronie podatku należnego należy rozliczyć w poz.23 wartość netto i w poz. 24 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w poz. 45 wartość netto i w poz.46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: Art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11, art. 30a ust. 1, art. 31a ust. 1 i 2 art. 86 ust. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.