Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

June 1, 2015

Rozliczenie faktury otrzymanej od niemieckiej firmy kurierskiej

0 1059

Otrzymałem fakturę od firmy kurierskiej wysyłającej paczki z Polski do Niemiec (firma polska, zarejestrowana również w Niemczech, na fakturze podany numer DE). Czy usługę kurierską w Niemczech należy traktować jak import usług?

ODPOWIEDŹ

Zakup przedmiotowej usługi od niemieckiej firmy kurierskiej stanowi dla Pana import usługi transportu towarów.

UZASADNIENIE

Import usług został zdefiniowany w art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art.28e (związanych z nieruchomościami), podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (jako podatnik VAT czynny w Polsce),

b) usługobiorcą jest:

•w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 (na VAT-UE),

•w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Nie każde nabycie usług od zagranicznego podatnika stanowi dla polskiego podatnika import usług. Importem usług jest tylko takie nabycie usługi od zagranicznego podatnika, które podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, a więc gdy miejsce świadczenia tej usługi znajduje się na terytorium kraju.

Zgodnie z definicją usługa kurierska to usługa niemająca charakteru powszechnego, polegająca na zarobkowym, przyspieszonym przewozie i doręczaniu w gwarantowanym terminie przesyłek.

Usługi kurierskie świadczone są w oparciu o przepisy przewozowe krajowe i międzynarodowe. Zatem mówiąc o usługach kurierskich mamy niewątpliwie do czynienia z usługami transportu towarów.

Miejscem świadczenia dla usług transportu towarów, świadczonych na rzecz podatnika, jest zgodnie z ogólną zasadą, przedstawioną w art 28b ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, usługa kurierska świadczona przez niemiecką firmę kurierską (podatnika, wystawiającego fakturę) na rzecz polskiego podatnika, opodatkowana jest na terytorium Polski. Tak więc w opisanej sytuacji mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT.

Halina Lisowska