Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

October 30, 2018

Rozliczenie faktury wystawionej przed otrzymaniem zaliczki

0 1758

Wystawiłam fakturę zaliczkową przed faktycznym otrzymaniem pieniędzy. Czy VAT z jednej faktury zaliczkowej wystawionej przed otrzymaniem zaliczki można rozliczyć w dwóch miesiącach? Fa zaliczkowa wystawiona na poczet zakupu naszych wyrobów, które będą wyprodukowane za 3-4 miesiące. Klient część zaliczki zapłacił w wrześniu, a pozostałą część w październiku. Czy dopuszczalne jest częściowe rozliczenie zaliczki w miesiącach faktycznie otrzymanej zapłaty, czy należy wystawić korektę na część której nie otrzymaliśmy we wrześniu i wystawienie w październiku fa zaliczkowej na kwotę zaliczki otrzymanej w październiku? Czy w plikach jpk będzie ok jeśli ten sam nr faktury będzie w 09 i 10/2018 w częściach w jakich powstał obowiązek podatkowy od wpłaconej zaliczki?

ODPOWIEDŹ

W związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zakupu towarów we wrześniu i październiku Czytelnik ma obowiązek wystawić dwie odrębne faktury.

Nie może istnieć więcej niż jedna faktura oznaczona tym samym numerem.

UZASADNIENIE

Faktura zaliczkowa jest jedną z form udokumentowania dostawy towarów bądź świadczenia usług zanim dana czynność zostanie wykonana.

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W związku z otrzymaniem zaliczki podatnik, co do zasady, ma obowiązek wystawienia fakturę w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zaliczki, nie wcześniej jednak, niż 30 dnia przed otrzymaniem zaliczki.

Ustawodawca wskazał w ustawie wyjątek, kiedy to mimo otrzymania zaliczki obowiązek podatkowy nie powstanie. Dotyczy to świadczenia m.in. następujących usług:

  1. najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

  2. ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

  3. stałej obsługi prawnej i biurowej.

W sytuacji wskazanej w pytaniu, Czytelnik powinien wystawić dwie odrębne faktury dokumentujące otrzymane zaliczki – jedną fakturę na kwotę otrzymaną we wrześniu, drugą dokumentującą kwotę otrzymaną w październiku. Przy czym należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwoty te powinny być wykazane w deklaracji za wrzesień i październik, czyli w miesiącach kiedy powstał obowiązek podatkowy, tj. z chwilą otrzymania zaliczek. Samo wystawienie faktury przed otrzymaniem zaliczki nie powoduje żadnych konsekwencji na gruncie podatku VAT. Nie można także wystawić dwóch faktur z tym samym numerem. Wpłaty we wrześniu i październiku są odrębnymi zaliczkami i każdą z nich należy udokumentować odrębną fakturą.

Należy także pamiętać, że faktura końcowa powinna zawierać wszystkie numery faktur zaliczkowych wystawionych przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi.

Każda faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę. W praktyce oznacza to, że każdy podatnik indywidualnie ustala system numerowania wystawianych faktur. Należy jednak pamiętać, aby faktury były numerowane po kolei oraz, że nie może istnieć więcej niż jedna faktura oznaczona tym samym numerem. Tym samym nie mogą widnieć w ewidencji jak i JPK faktury o tych samych numerach.

Do obowiązków Czytelnika należy m.in. przekazywanie co miesiąc informacji o ewidencji w formie JPK, zawierającej dla każdej pozycji m.in.: datę sprzedaży, datę wystawienia, numer dokumentu, kwoty netto i kwoty podatku należnego.

Jeżeli korygowana faktura została wykazana w już złożonym JPK VAT, to należy wysłać korektę tego pliku z uwzględnieniem prawidłowego numeru tej faktury.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 5% należy wykazać w poz. 15 podstawę opodatkowania, w poz. 16 podatek należny, stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania, w poz. 18 podatek należny, stawką 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania, w poz. 20 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.19a ust.8, art. 19a ust. 5 pkt 4, art.106b ust.1 pkt 4, art. 106f ust. 3 ustawy art.106i ust.2, art. 106i ust. 7 pkt 2, art.106e ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.