Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

January 8, 2018

Rozliczenie importu towarów w deklaracji podatkowej

0 988

Po złożeniu dokumentów przewidzianych ustawą o VAT podatnik ma prawo do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu w deklaracji VAT-7.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2017 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.399.2017.1.AP.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną oraz handlową w zakresie produkcji i sprzedaży przyczep samochodowych oraz komponentów do ich produkcji. Wnioskodawca produkuje różne typy przyczep samochodowych, w tym takie jak: towarowe, podłodziowe, lawety, przyczepy kontenerowe, platformy.

Dla celów prowadzonej działalności Wnioskodawca kupuje od kontrahentów spoza Unii Europejskiej towary. Transakcje te rozpoznaje dla celów VAT jako import towarów na terytorium kraju. Wnioskodawca zawarł z agencją celną umowę, na podstawie której Agencja świadczyć będzie na rzecz Wnioskodawcy usługi obsługi celnej w procedurze dopuszczenia do obrotu, z zastosowaniem art. 33a ustawy o VAT. Podatnik spełni wszystkie warunki formalne związane z zastosowaniem art. 33a ust. 1 ustawy o VAT, a w szczególności złoży wszystkie niezbędne dokumenty, o których mowa w art. 33a ust. 2 ustawy o VAT.

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia VAT należnego w procedurze uproszczonej, zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy o VAT, tj. poprzez rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów?

Stanowisko Dyrektora

Dyrektor zgodził się ze zdaniem Wnioskodawcy, że będzie on uprawniony do rozliczenia VAT należnego w procedurze uproszczonej, zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy o VAT, tj. poprzez rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy o VAT – w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego, którego realizacja jest uzależniona od wcześniejszego wydania pozwolenia i w którym okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Na podstawie cytowanego powyżej przepisu podatnik może rozliczyć podatek należny od importu towarów w deklaracji podatkowej. Stanowi to wyjątek od zasady, a jednocześnie procedurę uproszczoną w porównaniu do standardowej procedury, o której mowa w art. 33 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnicy nie wykazują podatku należnego z tytułu importu w deklaracji podatkowej, a podatek z tego tytułu wpłacany jest w terminie 10 dni licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości podatku (art. 33 ust. 4 ustawy o VAT).

Wszystkie warunki formalne zostaną przez Spółkę spełnione.

Zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy o VAT, uproszczenie w rozliczeniu VAT z tytułu importu towarów dotyczy przypadków gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego. Oba te przepisy UKC przewidują uproszczenia w imporcie towarów:

  • art. 166 ust. 1 UKC przewiduje, że organy celne mogą wyrazić zgodę, aby osoba zgłosiła towary do procedury celnej w formie zgłoszenia uproszczonego, w którym można pominąć pewne standardowo wymagane dane lub dokumenty, które powinny zostać załączone do standardowego zgłoszenia celnego,

  • art. 182 UKC związany jest z możliwością złożenia zgłoszenia celnego w postaci tzw. wpisu do rejestru zgłaszającego. Zgodnie z art. 182 ust. 2 UKC zgłoszenie celne w tej procedurze uznaje się za przyjęte w momencie dokonania wpisu towarów do rejestru. Uproszczenie to wymaga zezwolenia organów celnych, które wydawane jest na wniosek zgłaszającego.

Wskazane wyżej procedury mogą, ale nie muszą być stosowane łącznie.

Stąd dla celów stosowania art. 33a ust. 1 ustawy o VAT wystarczającym jest, aby jedno z ww. uproszczeń było stosowane. Co prawda, w treści przepisu art. 33a ust. 1 ustawy o VAT pomiędzy oznaczeniem każdego z uproszczeń ustawodawca posłużył się spójnikiem „oraz” – co mogłoby sugerować, że wyłącznie łączne zastosowanie obu uproszczeń powoduje, że art. 33a ust. 1 ustawy o VAT może być stosowany. Niemniej jednak, przyjęcie takiej interpretacji przepisów ustawy o VAT jest nieprawidłowe. Właściwy sposób interpretacji ww. regulacji jest taki, że zastosowanie jednej z dwóch lub obu procedur łącznie będzie wystarczające dla zastosowania art. 33a ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 33a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.